Bipolar Bozukluğun Nedenleri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluğun Nedenleri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluğun Nedenleri

Bipolar bozukluk yaygın bir zihinsel sağlık bozukluğudur, ancak doktorlar ve araştırmacılar için biraz gizemlidir. Bipolar bozukluğun olası nedenleri arasında şunlar vardır:

 

Genetik

Ebeveyninizde veya kardeşinizde iki kutuplu bozukluk varsa, durumu geliştirme konusunda diğer insanlardan daha olasıdır. Bununla birlikte, aile tarihlerinde bipolar bozukluğu olan çoğu insanın gelişemediğini akılda tutmak önemlidir.

Beyin

Beyin yapınız hastalık riskinizi etkileyebilir. Beyninizin yapısındaki veya fonksiyonlarındaki anormallikler riskinizi artırabilir.

Beyin yapınız hastalık riskinizi etkileyebilir. Beyninizin yapısındaki veya fonksiyonlarındaki anormallikler riskinizi artırabilir.

Çevresel faktörler

Bipolar bozukluk gelişmesi olasılığını artıracak sadece vücudunuzda olan şey değildir. Dış faktörler de katkıda bulunabilir. Bu faktörler şunları içerebilir: aşırı stres, travmatik deneyimler, fiziksel hastalık…

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar hastalığınızı yönetmenize yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler mevcuttur. Bu ilaçlar, danışmanlık ve yaşam tarzı değişiklikleri içerir.

İlaçlar: Psikiyatriye başvurabilirsiniz.

Psikoterapi: Önerilen psikoterapi tedavileri şunları içerebilir:

Bilişsel Davranışçı Terapi: Bilişsel davranışçı terapi bir tür konuşma terapisidir. Siz ve bir terapist, bipolar bozukluğunuzu tedavi etmenin yollarından bahsediyorsunuz. Düşünme kalıplarını anlamanıza yardımcı olacaklar. Ayrıca pozitif başa çıkma stratejileri bulmanıza yardımcı olabilirler.

Psikoeğitim: Psikoeğitim, size ve sevdiklerinize bozukluğu anlamanıza yardımcı olacak bir danışmanlık türüdür. Bipolar bozukluk hakkında daha fazla şey bilmek size ve yaşamınızdaki diğer insanlara bunu yönetmenize yardımcı olacaktır.

Diğer tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 

  • Elektrokonvülsif tedavi (ECT)
  • Uyku ilaçları takviyeleri
  • Akupunktur
  • Yaşam tarzı değişiklikleri

Bipolar bozukluğunuzu yönetmenize yardımcı olmak için şu anda atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır:

  • Yemek yemek ve uyumak için belirli bir rutini sürdürmek
  • Ruh hali değişimlerini tanımayı öğrenmek
  • Tedavi planlarınızı desteklemek için bir arkadaşınız veya akrabanızla paylaşmak
  • Doktor ve uzman psikolog desteği almak

Kaynakça: https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Miray Polat tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Miray Polat’tan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94