Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bipolar bozukluk, ruh halindeki aşırı kaymalara, enerji ve aktivite seviyelerindeki dalgalanmalara ve günlük yaşamayı zorlaştırabilen bir durumdur.

Daha önce manik depresyon olarak bilinen, tedavi edilmediği takdirde ilişkileri yok edebilecek, kariyer fırsatlarını baltalayabilecek ve akademik performansı ciddi şekilde etkileyebilecek ciddi bir zihinsel hastalıktır. Bazı durumlarda intihara yol açabilir.

 

Amerikalıların tahminen yüzde 2,9’unda bipolar bozukluk tanısı var ve vakaların yüzde 83’ü şiddetli olarak sınıflandırılıyor.

Teşhis en sık 15 ila 25 yaşları arasında görülür, ancak her yaşta olabilir. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkiler.

Bipolar Bozuklukta Hızlı Gerçekler

İşte bipolar bozuklukla ilgili bazı önemli noktalar:

 

  • Bipolar bozukluk ruh halindeki ciddi anormallikleri içeren ciddi bir durumdur.
  • Kişi, psikoz içerebilecek alternatif mani veya hipomani ve depresyon nöbetleri yaşar.
  • Bölümler, aralarındaki stabilite dönemleriyle birkaç hafta veya ay sürebilir.
  • İlaçla tedavi edilebilir, ancak doğru dozu ve kombinasyonu bulmak biraz zaman alabilir.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluğun ana belirtileri, aşırı öfori veya mani ve majör depresyon alternatif bölümleridir.

Dalgalanma şiddetli olabilir, ancak tepe noktaları ve oluklar arasında ruh hali normal olabilir.

Bipolar bozuklukta yer alan ruh hali değişimleri çoğu insanın yaşadıklarından çok daha ağır, zayıflatıcı ve yetersizdir.

Bazı insanlarda halüsinasyonlar ve diğer belirtiler görülebilir.

Tedavi ile birçok kişi çalışabilir, dolu ve üretken bir hayat yaşayabilir. Ancak, bazı insanlar ilaçlarını almayı bırakıyor veya almamayı tercih ediyor.

Bazı çalışmalar bipolar bozukluğu olan kişilerin yaratıcılığın artmış olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, ruh hali değişimleri projelere dikkat etmeyi zorlaştırır veya planlara uymayı zorlaştırabilir; bu da çok sayıda projenin başlaması ile sonuçlanır, ancak hiçbir şey bitmez.

Belirtiler

Belirtiler insanlar arasında ve ruh halinize göre değişir. Bazı kimseler, her biri birkaç ay süren mani ve depresyon belirtileriyle veya aralarında aylarca süren istikrarlı bir ruh hali dalgası geçirir. Bazıları ay veya yıllarını "yüksek" veya "düşük" bir modda geçirir.

Bir "karma durum", aynı anda hem manik hem de depresif bir olayın yaşandığı zamandır. Kişi depresyonda olduğu gibi olumsuz hissedebilir, ancak “gergin” ve huzursuz hissedebilir.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/37010.php?iacp

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94