Bipolar Bozukluk Nedenleri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedenleri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluğun tek bir nedeni yok gibi görünmektedir ancak etkileşime giren çeşitli faktörlerden kaynaklanma olasılığı daha yüksektir.

 

Kalıtsal faktörler: Bazı çalışmalar bipolar bozukluğa genetik bir bileşen olabileceğini öne sürdü. Durumu olan bir aile üyesi olan bir kişide ortaya çıkması daha olasıdır.

Biyolojik özellikler: Bipolar bozukluğu olan hastalar genellikle beyinlerinde fiziksel değişiklikler gösterir, ancak bağlantı belirsizliğini korur.

Beyin-kimyasal dengesizlikler: Nörotransmitter dengesizlikleri, bipolar bozukluk da dahil olmak üzere birçok ruh hali rahatsızlığında önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir.

Hormonal problemler: Hormonal dengesizlikler bipolar bozukluğa neden olabilir veya tetikleyebilir.

Çevresel faktörler: Kötüye kullanma, zihinsel stres, "önemli bir kayıp" veya başka bir travmatik olay bipolar bozukluğa katkıda bulunabilir veya tetikleyebilir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozuklukta tedavi, manik ve depresif atakların sıklığını en aza indirmeyi ve nispeten normal ve üretken bir yaşam sağlamak için semptomların şiddetini azaltmayı amaçlar.

Tedavi edilmezse, bir depresyon ya da mani patlaması 1 yıla kadar sürebilir. Tedavi ile 3 ila 4 ay içinde iyileştirmeler yapılabilir.

Tedavi, ilaçları ve fiziksel ve psikolojik müdahaleleri içerebilecek tedavilerin bir kombinasyonunu içerir.

Kişi ruh hali değişiklikleri yaşamaya devam edebilir, ancak bir doktora yakın olarak çalışmak şiddeti azaltabilir ve semptomları daha yönetilebilir hale getirebilir.
 

 

{!GALLERY}