Bir AAC Cihazı Konuşmanızı Geliştirmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir AAC Cihazı Konuşmanızı Geliştirmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Son dönemlerde öğrenmiş olabileceğiniz gibi, aternatif ve destekleyici bir cihaz (AAC), dil ve konuşma bozukluğu olan bireylerin çeşitli şekillerde iletişim kurmalarına yardımcı olabilir. Ancak, AAC cihazları bir iletişim yolundan çok daha fazlasını sunar. Aslında birkaç çalışmada konuşmayı geliştirdikleri gösterilmiştir.

Bununla birlikte, Bir kişi bir AAC cihazını kullanmaya başladığında, kendi doğal konuşmasını bir daha asla kullanmayacağına dair kalıcı ve yaygın bir yanlış algı vardır. Aslında birçok kişi için AAC cihazı, rehabilitasyonun ve hatta yeni ortaya çıkan dilin kritik bir bileşenidir.

Yani, burada AAC cihazlarının dil ve konuşma bozukluğu olan bireylerin konuşmalarını iyileştirmelerine yardımcı olması için üç yol var.

AAC Cihazının Konuşmayı Geliştirmeye Yardımcı Olmasının Üç Yolu

1 Numara: Beynin Farklı Bölümlerini Uyararak

Bir AAC cihazının konuşmayı iyileştirmeye yardımcı olması için ilk yol, beynin farklı bölümlerini uyarmaktır. Simgeleri, resimleri, çizimleri, videoyu, yazılı metni ve sözlü çıktıları birleştiren bir cihaz, beynin bazı bölümlerini harekete geçirmeye ve dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Örneğin, bir kişinin en sevdiği spor takımı sadece dilinin ucundaysa, takımın logosunu veya favori bir oyuncuyu görmek, o kişinin takımın adını yüksek sesle söylemesine yardımcı olabilir.

Sayı 2: Konuşma Egzersizleri Uygulayarak

Yerleşik terapi alıştırmalarına sahip bir AAC cihazı, bir kullanıcının dil becerilerini pratik etmesi için iyi tanımlanmış bir yol sağlar. Bir konuşma terapistiyle aktif olarak çalışmak zorunda olmamanız açık bir avantajdır. Bunun yerine, sözlü tekrar, okuduğunu anlama, yazma etkinlikleri, kişisel ifadeler ve kelime dağarcığı ile ilgili alıştırmalara odaklanmayı seçebilirsiniz.

Cihazda haftadan haftaya ilerlemenizi takip etmenize olanak tanıyan konuşma terapistinizle birlikte çalışabileceğiniz uygulamalar bile var.

Seçenek 3: Oral Motor Videoları Uygulayarak

Dil ve konuşma bozukluklarından şikayetçi birçok kişi, ağız ve çene içindeki ve etrafındaki anahtar kasları güçlendirerek konuşmalarını iyileştirebilir. Sabit videolara sahip bir AAC cihazı , kullanıcılara ağız ve dili sesli veya sabit sesler ve hatta yaygın sözcükler, ifadeler ve cümleler yapmak için nasıl konumlandıracakları konusunda yönlendirebilir.

Bu videolar, sigorta kısıtlamaları veya COVID-19 endişeleri nedeniyle bir konuşma terapisti göremeyen kullanıcılar için özellikle faydalı olabilir.

Son olarak, konuşmanızın ne kadar gelişebileceğini merak ediyor olabilirsiniz. İyileşme sıklıkla kişiden kişiye değiştiği için bu yanıtlanması zor bir sorudur. Bununla birlikte, bir çalışma , şiddetli afazili tüm cihaz kullanıcılarının sadece beş ayda iyileşme gördüğünü buldu. Evinizden bir cihazı denemek isterseniz, aşağıdaki numarayı arayın veya daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz bir danışma randevusu alın.

Kaynakça: https://www.aphasia.com/2020/09/29/how-an-aac-device-can-help-you-improve-your-speech/