Bir Fizik Tedavi Uzmanı Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir Fizik Tedavi Uzmanı Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

On ila yirmi yıl önce sırt ağrısı çeken bir kişiye en çok yatak istirahati ve sırtın hareketsizleşmesi tavsiye edilirdi. Son 10 yıl içindeki araştırmalar, hareketsizliğin omurgayı destekleyen kasları zayıflattığını ve çok uzun sürdüğü takdirde iyileşmeyi uzatabileceğini veya hatta bazı koşulları daha da kötüleştirebileceğini göstermiştir.
 

Öte yandan, egzersizler kas esnekliğini ve gücünü artırabilir ve yaralanan bölgede kan akışını artırarak iyileşmeyi destekler. Sağlıklı kaslar kemiklere ve eklemlere koruma sağlar.

 

Sırt ağrısı çekenler, durumlarını tedavi etmek için uygun yaklaşımları her zaman doktorlarıyla kontrol edecekler ve birçoğu doktorları tarafindan fizyoterapiste yönlendirilecektir. Fizyoterapistin ağrı kesici, rehabilitasyon ve eğitim sağlamadaki rolü genellikle başarılı bir iyileşme için kritik öneme sahiptir.

Bir Fizyoterapiste Görünmek İçin En Önemli Üç Neden

 

  • Acıdan kurtulmak
  • Bireyselleştirilmiş egzersiz programı geliştirmek
  • Uygun egzersiz tekniğini ve kemik ve eklem yapısına kas koruması sağlama yollarını öğrenmek.

 

Fizik Tedavi Egzersizleri
Terapistlerin, buz ve ısı paketleri uygulamak, ultrason ve elektriksel kas stimülasyonu gibi ağrıyı hafifletmek için kullandıkları çeşitli mekanik ve fiziksel yöntemler vardır. Egzersize ek olarak, bazı manuel terapi teknikleri masaj ve mobilizasyondur. Ağrı, ağrıyan kasları geren ve esnekliklerini artıran aktif teknikler ve egzersiz terapisi ile rahatlar.

Ağrı kesici etki sağlayan iki yaygın egzersiz yöntemi şunlardır:

 

  • McKenzie’nin sırt egzersizleri yaklaşımı, sırt ağrıları semptomlarının merkezleştirilmesi ve hafifletilmesi için özel olarak geliştirilmiştir.
  • Dinamik lomber stabilizasyon egzersizleri, yaralanma bölgesindeki hareketi azaltarak ağrıyı kontrol eder. Bu teknik, aktivite sırasında otomatik olarak koruyucu destek sağlamak için egzersiz kaslarını içerir.

 

Bireyselleştirilmiş Egzersiz Programı
Fizik tedavi, bireyin hareketlerini, fiziksel yeteneklerini, vücut tipini ve aktivite seviyesini değerlendirmek ve iyileştirilmelerine yardımcı olacak egzersizlerin ve diğer fiziksel araçların değerlendirilmesini içerir. İyi eğitilmiş bir fizyoterapist, en etkili omurga egzersizlerini içeren özel bir egzersiz programı geliştirecektir. Egzersiz programının hızı, spesifik egzersizleri ve fizyoterapistle olan uygulama miktarı duruma ve bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir.

Birey için doğru egzersizi geliştirmek bazen deneme yanılma gerektirir, egzersizin kişiye verdiği yanıt gözden geçirilir ve egzersiz buna göre ayarlanır.

Uygun Egzersiz Tekniği
Uygun egzersiz tekniği hastanın egzersizinin artırılmasını istediği kas ve kas grubunun izole olarak çalışılmasını sağlar. Bir fizyoterapist hastaya kişiselleştirilmiş egzersiz programında her egzersizi yapması için uygun teknikler hakkında bilgi verecektir. Fizyoterapist, egzersiz tekniklerini sürekli olarak geliştirir, ortaya çıktıkça yenilerini öğrenir ve yeni egzersiz modalarını takip eder. Terapist aynı zamanda duruş ve hareket egzersizlerini de kapsayacak ve hastanın omurgası için ek koruma sağlayacak iyileştirmeler önerir.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/treatment/spine-specialists/how-a-physical-therapist-can-help-exercise https://www.spine-health.com/treatment/spine-specialists/physical-therapy-exercise-pain-relief