Bir Oyun Her Şeyi Değiştirebilir

Bir Oyun Her Şeyi Değiştirebilir

"Oğlumun bana birazcık meydan okuduğunu ve evdeki işleri zorlaştırdığını hissettiğimde, onun için yeterince minyatür figürlerle oynamadığım veya kaleler inşa etmediğim korkusuna kapılıyorum."
 

Ebeveynler daima çocukların davranışlarını değiştirmenin yeni yollarını ararlar. Zaman aşımlarını, çizelgeleri, ödülleri ve benzer şeyleri farklı derecelerde başarı ile deneriz. Her çocuk biraz farklıdır. Farklı kişilikleri ve mizaçları vardır ve bazı konularda birbirlerinden iyi olabilirler.

 

Ebeveynlik derslerini verirken gördüğüm bir şey de, ebeveynlerin çoğunun çocuklarının kötü davranışlarının durdurmak için özel disiplin tekniklerini aramaları oldu. Geleneksel disiplinden farklı olan disiplinleri anlatmaya başladığımda pek çok anne şaşırıyor ancak sahip olduğumuz en büyük ve en doğal öğretim araçlarından biri oyundur.

Oyun, çocukların dilidir. Çocuklar sosyal sınırlarını oluşturmak ve bu sınırları anlamak için oyunu kullanırlar. Gerçek hayattaki rol ve sorumlulukları oyunla keşfederler. Oyun, bilişsel zekânın yanı sıra duygusal zekâyı da geliştirir. Oyunun bir bağlantı, ilişki kurma, duygusal, ahlaki ve bilişsel bir eğitim aracı olduğunu kanıtlayan araştırmalar sayısızdır.

Ebeveynler ve çocuklar için oyunu faydalı kılmanın 4 yolu:
1. Çocuğunuza yaklaşırken onun seviyesine inin.
Oyun, kendini düzeltmek ve disipline etmek için güven, saygı, anlayış ve referans oluşturur. Çocuklarımızla birlikte oynadığımızda, onların yaşam koşullarını ve model değerlerini, sınırları ve sağlıklı becerilerini, onları küçümsemeden veya tehdit etmeden harekete geçiririz. Oyun, sebep ve sonuçların yanı sıra kuralları ve uygun davranışları da çocuğumuza öğretmemizi sağlar.

2. Olasılıkları hayal edin.
Oyun yaratıcılığı, hayalleri ve hedefe yönelik davranışları genişletir. Yaratıcı oyun, çocuklara bir seçenek ve imkânlar dünyası açar ve etrafındakiler çocuğunuza “Yapamazsın!” dese bile, çocuğunuza harika şeyler yapma konusunda itici güç olur.

3. Sadece bağ kurun.
Oyun eğlencelidir ve çocuğunuzu mutlu eder. Oyun aracılığı ile bağ kurabilirsiniz. Çocuğunuzun, onu ve onun değer verdiği şeyleri önemsediğinizi bilmesini sağlarsınız.

4. Çocuğunuzu ve ihtiyaçlarını anlayın.
Oyun, çocuklarımızın zihnine ve kalbine bir köprüdür. Oyunda, çocuklar hakkında öğrenebileceğimiz, onları mutlu eden ve rahatsız eden şeylere dair fazlasıyla bilgi vardır. Sözlü olarak aktaramayacakları temalar, duygular ve eylemler, oyun oynadıklarında ortaya çıkar. Bu harika iletişim sürecine katılmak için çocuğunuza günde belirli bir süre ayırdığınızda, daha iyi etkileşime girmenin ve birlikte çalışmanın yeni yollarını bulabilirsiniz.

Oyun, çocukların problemlerle başa çıkmalarına ve problemlerini çözmelerine yardımcı olur. Oyun sevgi, nezaket ve anlayışı içeren evrensel bir dildir.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/one-practice-that-can-change-everything/