Boş Zaman Becerileri

Boş Zaman Becerileri

Çeşitli iletişim ihtiyaçları olan öğrenciler, boş zaman etkinliklerinden ve bu etkinliklerin içine yerleşik dilin doğrudan öğrenilmesinden faydalanırlar. Otizmi veya diğer iletişim bozukluğu olan öğrencilerde genellikle dil ve eğlence becerilerinin yetersiz kaldığı görülmektedir. Öğrencilerimiz oyun ve eğlence etkinliklerine katılmadıklarında, aslında dil eğitimi için doğal bir yolu kaçırıyorlar.

Bu boş zaman becerileri klinik veya okul temelli ortamlarda çeşitli şekillerde ele alınabilir. Doğrudan bireysel terapi alan bir öğrenciniz varsa, terapi sırasında belirli bir boş zaman becerisi üzerinde çalışabilir ve öğrenciyi, bir yetişkinden minimum düzeyde bilgi isteyerek daha büyük bir gruba dahil edebilirsiniz. Boş zaman becerisi eğitimini hedeflemenin bir başka yolu da, küçük bir gruba belirli bir boş zaman becerisini öğretmektir. Beceriyi, bireysel olarak veya küçük bir grup oturumunda öğretiyor olmanız için, öğrencilerin becerinin tam olarak nasıl yapılacağını bilmeleri önemlidir. İzlenebilecek çok sayıda strateji var, biz ise burada video modelleme becerisine odaklanacağız.

 

Video Modelleme Nedir?

Video modelleme, video kaydının kullanıldığı bir öğretim şeklidir. Video kaydı, hedeflenen beceri veya davranışın görsel bir modeli olarak işlev görür. Bu pek çok farklı şekilde olabilir. Video, beceriyi yapan öğrenciye ait olabilir veya beceriyi yapan başka bir bireye ait olabilir. Öğrenci videoyu izler ve sonrasında beceriyi o anda veya daha sonra gerçekleştirir. Örneğin, öğrencilere müzikal sandalyeleri oynamayı öğretiyorsanız; bu oyunu oynayan öğrencilerin videolarını çekebilirsiniz. Videoyu, oyunu öğrenecek öğrencilere gösterir ve sonra oyunu oynamalarını istersiniz. Otizm ve diğer yetersizliği olan bireylere beceri öğretmek için bu stratejinin kullanılmasını destekleyen çok sayıda araştırma vardır. Aşağıda, ilkokul öğrencilerimde modifiye ederek kullandığım 2 boş zaman aktivitesini anlatacağım.

Modifiye Edilmiş Müzikal Sandalyeler

Öğrencilerimin favorisi olan modifiye edilmiş müzikal sandalyeler. Yapılan değişiklik, bütün sandalyelerin boş olması ve hiç kimsenin sandalyeyi almamasıdır. Öğrencilerime, oyun oynamadan önce oyunun kurallarını anlatıyorum ve oyun oynarken bir video modeli gösteriyorum. Müziği dinletirim ve öğrencilerden sandalyelerin etrafında yürümelerini isterim, müzik durduğunda bir sandalyeye oturmaları gerekiyor. Bu oyun öğrencilerin işbirlikçi sosyal dil becerileri üzerinde çalışmalarına, belirli bir süre için bir grup aktivitesine katılmalarına izin verir ve bir eğitmen tarafından verilen talimatları izlemelerini sağlar.

Modifiye Edilmiş Simon Diyor ki Oyunu

Öğrencilerimin zevk aldığı bir diğer oyun ise Simon Says (Simon Diyor ki). Oyunun modifiye edilen bu sürümünde, Simon sürekli bir şeyler diyor. Böylece öğrenciler yönergeleri takip etmek ve bir kooperatif grubu aktivitesine katılmak için daha fazla çalışıyorlar.

Bazı örnek talimatlar şöyle: “Simon ayak parmaklarına dokun diyor.”, “Simon olduğun yerde koş diyor.”, “Simon zıpla diyor.”, “Simon bir arkadaşına el salla diyor.”, “Simon bağır diyor.”

Tüm Takım Üyelerini Dahil Et

Doğrudan modifiye edilmiş eğlence becerilerinin öğretimi üzerinde çalışırken düşünülmesi gereken son alan, tüm ekip üyelerinin bu talimatın farkında olmalarını sağlamaktır. Öğretmen, uzmanlar ve ebeveynler ne öğrettiğinizi biliyorlarsa, bu becerileri diğer ortamlara genelleştirmeye yardımcı olabilirler. Yaşa uygun boş zaman becerilerine katılabilmek, öğrencilere sosyal dil becerilerini uygulama fırsatı verir ve akranları ve aileleriyle daha fazla ilgilenmelerini sağlar.

Boş zaman becerileri üzerinde çalışmak herkes için eğlenceli olabilir; umarım bu yöntemleri terapötik uygulamanıza dahil etmek çalışmalarınızda size yardımcı olur.

Kaynakça: http://speechymusings.com/2017/06/13/the-language-of-leisure/