Boyun Ağrısı ile Uyumak: Bilmeniz Gerekenler

Boyun Ağrısı ile Uyumak: Bilmeniz Gerekenler

 

Boynunuz ağrıyorsa, bu durum uyku kalitenizi etkileyebilir ve daha az enerji ile daha fazla acıya neden olabilir. İşte boyun ağrınızı azaltmanıza ve daha iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olacak 3 ipucu.

1. Yastık Yüksekliğinizi Uyku Pozisyonunuzla Eşleştirin
Herkes için en iyi şekilde çalışan tek bir yastık yüksekliği yoktur, boynunuzun doğal eğrisini destekleyen bir yastığa ihtiyacınız vardır. Boynunuzdaki stresi hafifletmek için, tercih ettiğiniz uyku pozisyonuna göre doğru yastığı seçmek için aşağıdaki talimatları izleyin:
 

 • Sırt üstü uyuyanlar ince bir yastığa sahip olabilir. Bir yastığın sizin için uygun olup olmadığını yastığın üzerine uzanarak ve bir aile üyenizin ya da arkadaşınızın boynunuzun eğrisinin bir resmini çekmesini sağlayarak bulabilirsiniz. İdeal olarak boynunuzun eğrisi, iyi bir duruşla durduğunuz zamanki gibi görünecektir (başınız yukarıda ve omuzlarınız dik bir vaziyette).
 • Yana doğru uyuyanlar tipik olarak, boyun ve kafanın omuzların ortasına yerleştirildiğinden emin olmak için sırt üstü uyuyanlara göre daha kalın bir yastığa ihtiyaç duyarlar. Yüksekliğiniz ve omuzlarınızın genişliği, satın almanız gereken yastığın türünü belirlemeye yardımcı olacaktır; bu nedenle, küçük olmanız durumunda, geniş omuzlu olmanıza göre daha ince bir yastığa ihtiyacınız olacaktır.
 • Yüz üstü uyuyanlar, ultra ince bir yastıktan faydalanabilirler. Yüz üstü uyuyanlar, servikal omurgaya diğer uyku pozisyonlarına göre daha fazla baskı uyguladığı için, bazı insanlar bu pozisyondan kaçınmak isteyebilirler.

Sırt üstü veya yana doğru uyuyanlardansınız, ek destek için boynunuzun altına küçük bir rulo şeklindeki yastığın yerleştirilmesinden de faydalanabilirsiniz veya katlanmış bir havlu kullanabilirsiniz.

2. Yatmadan Önce Telefonunuzu Kullanmayın
İster inanın ister inanmayın, telefonunuz uykunuzu birkaç yönden engelliyor olabilir:
 

 • Boyun ağrısına sebep olur. Birçok kişi mesajlaşırken veya internette gezinirken telefona bakmak için başını eğmektedir. Başınızı ne kadar öne doğru eğerseniz, servikal omurganın üzerine o kadar fazla stres uygularsınız. Telefona çok fazla zaman harcamak, genellikle “metin boynu” olarak da adlandırılan boyun ağrısına neden olabilir.
 • Uyku döngüsünü bozar. Telefonunuz gece vücudunuz uykuya hazırlanırken sorun yaratabilecek mavi bir ışık yayar. Bazı çalışmalar bu mavi ışığa maruz kalmanın, vücudunuzun melatonin salınımını geciktirerek uykuyu engelleyebileceğini öne sürüyor. Uyku, vücudun iyileşme sürecinin önemli bir parçası olduğundan, daha az uyku da boyun ağrısın artmasına neden olabilir.

Telefonun yatakta ve yatmadan kısa bir süre önce kullanılmasından kaçının. Telefonunuza yatmadan önce bakmak zorundaysanız, göz hizasında tutun ve ekran süresini yalnızca birkaç dakika ile sınırlayın.
{!GALLERY}
3. Yatmadan Önce Boynunuzu Esnetin
Boynunuzu esnetmek, sıkı kasları gevşetir ve ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. İşte levator skapula kasını gevşetmek için yatmadan önce deneyebileceğiniz bir boyun esnetme egzersizi.
 

 • İki eliniz yanda dümdüz bir şekilde oturun.
 • Sağ kolunuzu öne doğru kaldırın ve arkaya doğru kürek kemiğinizi kavrayarak ve aşağı doğru basınç uygulayarak arkaya uzanın.
 • Geri kalan her şeyi sabit tutarken başınızı sola doğru yaklaşık 45 derece (omzun yarısına doğru) çevirin.
 • Boynun sağ arka tarafında iyi bir gerilme hissedene kadar çeneyi aşağı doğru eğin.
 • 30 ila 60 saniye veya toleranslı olarak tutun.
 • Diğer tarafta tekrar edin.

Nazik hareket aralığı, boyun sertliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Boyun ağrınız bir haftadan daha uzun bir süre boyunca uykunuzu etkilerse, doktorunuza danışın. Nitelikli bir tıp uzmanı size uyurken boyun ağrınızı azaltmak için kapsamlı bir tedavi planı önerebilir.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/blog/sleeping-neck-pain-what-you-need-know