Bu İpuçlarıyla Kas Kaybıyla Mücadele Edin

Bu İpuçlarıyla Kas Kaybıyla Mücadele Edin

Güç antrenmanı ile vücudunuzu güçlü ve sağlıklı yapın, yaralanmadan koruyun.

Yaşlandıkça, kas kaybı yaşamak oldukça yaygındır, bu da gücün azalmasına neden olabilir. Ve bu, yürüyüş ve merdiven çıkma gibi basit olanları bile olmak üzere birçok günlük aktiviteye katılmayı zorlaştırır. Bununla birlikte, uzmanlara göre, progresif direnç gücü eğitimi, birçok insanın yaşlanmanın doğal bir parçası olarak kabul ettiği kas kaybına karşı koymaya yardımcı olabilir.

İlerici direnç gücü antrenmanı ile kaslarınızı ağırlık kaldırma gibi bir tür dirence karşı egzersiz yapın ve güçlendikçe yükü veya tekrar sayısını kademeli olarak artırın. Direnç serbest ağırlıklardan, ağırlık makinelerinden, elastik bantlardan veya şınav çekme gibi kendi vücut ağırlığınızdan olabilir. Bu tür bir güç antrenmanı obezite, kalp hastalığı, kolon kanseri, diyabet, osteoporoz, osteoartrit, bel ağrısı ve depresyon riskinizi de azaltabilir.

Yüksek tansiyon, kalp veya kan damarı hastalığına, artritiniz varsa veya başka bir ciddi hastalığa sahipseniz, güç antrenmanı programına başlamadan önce doktorunuza danışın. Aksi takdirde, bu ipuçlarını deneyin.

  • Serbest ağırlıkları veya ağırlık makinelerini kullanmak için uygun teknik hakkında bilgi edinin. İpuçları için bir eğitmenle çalışın- birçoğu ücretsiz danışmanlık sunar.
  • Haftada iki ila üç kez kuvvet antrenmanı yapın, ancak iki gün üst üste değil.
  • Tüm ana kaslarınızla egzersiz yapın. 8 ila 12 tekrardan sonra kaslarınızın yorulduğu kadar direnç kullanın. Bu kolaylaştığında, yaptığınız direnç egzersizinin türünü değiştirebilir, daha ağır ağırlıkları kaldırabilir, ikinci bir tekrar kümesi ekleyebilir veya her hafta üçüncü bir antrenman günü ekleyebilirsiniz.
  • Baş dönmesi veya aşırı nefes darlığı yaşarsanız veya kaslarınızda veya eklemlerinizde göğüs rahatsızlığı veya keskin ağrı yaşarsanız egzersiz yapmayı bırakın.

Kaynakça

Bu yazı Mayo Clinic websitesi tarafından hazırlanmıştır. Yazının orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.