Büyük Kaslardan Küçük Kaslara

Büyük Kaslardan Küçük Kaslara

Çocuğunuzun fiziksel gelişimi ince ve kaba motor becerilerle ilerler. Kaba motor becerileri, büyük kasları ve koşma, tırmanma ve atlama gibi büyük vücut hareketlerini içerir. İnce motor becerileri ise küçük kasları ve hassas hareketleri içerir. Nesneleri kullanmak, renklendirmek veya kesmek çocuğunuzun ince motor becerilerini teşvik eden bazı aktivitelerdir.

Çocuğunuz yürümeye, saçını taramaya veya kalemle kâğıdı karalamaya başladığında fiziksel gelişim noktaları daha belirginleşir. Ama unutmayın, çocuğunuz doğduğu andan beri zaten gelişimini hep sürdürüyordu. Büyük kasları, kendi kafasını desteklemesine, oturmasına, yuvarlanmasına izin veriyor. Kolları üzerinde büyük kas kontrolünü sağladığında, nesnelere ulaşmak, küçük oyuncakları kullanmak için de daha küçük kaslarını kullanıyor.

 

Çocuğunuzun el becerisinin artması ve el kontrolü de büyük kaslarının gücüne bağlıdır. Beyin ve kasların eşgüdümlü çalışması büyük motor becerileri ile gerçekleşir ve çocuğunuzun daha büyük hareketleri yapmasını sağlar. Çekirdek kuvveti de önemlidir, böylece çocuğunuz masasına oturup boya kalemi ile oynayabilir. Postür kontrolü, çocuğunuz kitabın sayfalarını çizerken veya çevirirken ellerini ve parmaklarını hareket ettirmesi için gereklidir. Kaba motor becerileri üstünü değiştirirken, gömleğinin düğmelerini takarken, tuvaleti kullanmayı öğrenirken de rol alır. Konsantrasyon, dikkat ve hafıza gibi bilişsel süreçleri de etkiler. Örneğin, yönergeleri yerine getirmek.

Çocuğunuzun hangi gelişim evresinde olduğundan bağımsız olarak gelecek için güçlü bir kas temeli inşa etmesinde ona yardım etmeniz önemlidir. Oyun sırasında büyük kaslarını kullanması için yuvarlanma ve oturma, etrafta gezinme, top oynama, zıplama ve kovalamaca gibi egzersizleri kullanın. Günlük aktif hareket dozu çocuğunuzun dengesini, koordinasyonunu, vücut bilincini, postür kontrolünü ve gücünü geliştirir. Bunlar aynı zamanda bir boya kalemini tutmak, blokları üst üste koymak, karalamak için gereken hassas hareketlerin temelini de oluşturur.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/from-big-to-small-muscles/