Büyük Yaştaki Çocukları Disipline Etmek

Büyük Yaştaki Çocukları Disipline Etmek

Büyük Yaştaki Çocukları Disipline Etmek

Büyük Yaştaki Çocukların Disiplini

Çocuğunuzun gözünüze bakacak kadar uzun boylu olması, disiplin söz konusu olduğunda onunla işinizin bittiği anlamına gelmez. Gençlerin güvenliği, sağlığı ve gelecekteki başarısı için riskler göz önüne alındığında, disiplin her zamankinden daha önemlidir. Bununla birlikte, araçları gerekli işe göre uyarlamanız gerekmektedir.

Küçük çocuklar için kullandığınız araçların çoğunun etkisi devam etmektedir. Örneğin, uygun davranışı modellemek için her zamankinden daha fazla nedeniniz vardır.
 

  • Övgüyü güçlü bir araç olarak kullanmaya devam edebilirsiniz; Alışveriş merkezinin yanından geçerken çocuğunuz arabada hızlıca eğilebilir, fakat yine de sevginizi ve onayınızı beklemektedir.
  • Aktif olarak görmezden gelmek yararlı bir taktiktir; her zamankinden daha çok duyulmak isteyebilir fakat onu dinlemeniz için saygılı konuşması gerektiğini anlamak zorundadır.
  • Molalar ergenlik yaşlarında uygulanabilir. Çocuğunuzun üzgün olduğunu ve kendini toplamak için biraz zamana ihtiyacı olduğunu belirtebilirsiniz. Sakinleşmesi için ona 15 veya 20 dakika zaman verin, böylece ikiniz daha yapıcı bir sohbete devam edebilirsiniz.
  • Çocuğunuz sizin kötü fotoğraflarınızı paylaşmadığı sürece, internette sörf yapmaktan, çizimden gitar çalmaya kadar çeşitli küsme yöntemleri arasından seçim yapabilir.

Sonuçlar
 

Doğal ve mantıksal sonuçlarda faydalıdır. Örneğin, çalışmamanın doğal sonucu, kötü bir not almaktır. Kötü notlar almanın mantıksal sonucu, bir sonraki not alma dönemi için video oyunu ayrıcalıklarını kaybetmek olabilir. Ayrıcalıkların kaybedilmesi arabanın kullanımını, arkadaşlarla geçirilen zamanı veya alışveriş fırsatlarını içerebilir. Ayrıca aile içi sorumlulukları ekleme seçeneğinizi de kullanabilirsiniz.

Ergen bir çocuğa sahip olmanın avantajlarından biri, çocuğunuzun eylemlerinin sonuçlarının ne olacağını belirlemekte aktif rol alabilmesidir. Devam edin ve çocuğunuzdan evde kararlaştırılmış bir kuralı ihlal ettikten sonra bir sonuç önermesini isteyin. Çocuğunuzun adalet duygusunun aslında sizinkinden daha sert olduğunu görebilirsiniz! Daha yumuşak bir cümle için tartışan siz olabilirsiniz. Sonuç onun fikri olduğundan, uyma olasılığı daha yüksektir. Bu yaklaşımı, evin kurallarının neler olması gerektiğini belirlemede de kullanabilirsiniz. İşlerin bir listesini, akademik bir hedefi veya herkesin tatmin edici bulduğu sokağa çıkma yasağını müzakere edebilirsiniz.

Ergen çocuğunuzu, hepimiz sözleşmelerle, genellikle karşılıklı anlaşma ile bağlandığımız ve sık sık kendi yaptıklarımızın sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığımız yetişkin dünyasına geçiriyorsunuz. Artık çocuğunuzun uygun davranışı öğrenmesine yardımcı olacak bir dizi araç vardır. En azından ailenizde sözü geçenlerin tavsiyeleri ve rızaları ile kolları sıvayabilir ve baş yönetici olarak gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/family-life/family-dynamics/communication-discipline/Pages/Disciplining-Older-Children.aspx