Cevizin Sağlığa 5 Faydası

Cevizin Sağlığa 5 Faydası

Ceviz, ceviz ağacının meyvesi olan buruşuk, küre benzeri bir cevizdir. Sert bir kabukta büyürler, açıldığında ceviz ortaya çıkar. Bu daha sonra ikiye bölünür, bu yüzden onları en çok düz bölümler olarak görürsünüz. Cevizler genellikle çiğ veya kavrulmuş olarak yenir.

Cevizin Besin Değeri

30 gramlık bir porsiyon (yaklaşık 14 yarım) yaklaşık olarak şunları içerir:

  • 185 kcal
  • 4.3 g protein
  • 1,9 g elyaf
  • 18.5 gr yağ
  • 0.48mg bakır
  • 1.02mg manganez
  • 8.85mcg molibden
  • 5.7mcg biotin
  • 0.2mg B6

Tüm kuruyemişler gibi, cevizler de tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar (PUFA’lar) gibi iyi yağlar içerir, ancak bunlar aynı zamanda temel yağ asidi omega-3’ün değerli bir vejetaryen kaynağıdır. Ayrıca biyotin, manganez, molibden, E vitamini ve B6 içerirler.

Cevizin Sağlığa 5 Temel Faydası Nelerdir?

1. Beyin için Faydalıdır

Ceviz, hem beyin sağlığı hem de işlevi için potansiyel faydalar sunan yüksek miktarda çoklu doymamış yağların yanı sıra önemli fitokimyasallar içerir. Omega-3 yağ asitleri, beyindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olarak, aynı zamanda nöronların oluşumu olan beyin sinyallemesini ve nörojenezi geliştirmeye yardımcı olarak da rol oynar.

İyi yağların yanı sıra, E vitamini, folat ve ellajik asit gibi diğer önemli besinler de cevizde bulunur ve ayrıca nöroproteksiyon ve hafıza işlevine katkıda bulunur.

2. Ruh Halinizi İyileştirir

Omega-3 yağ asitleri, merkezi sinir sisteminin gelişimi ve işlevi için önemlidir. Omega-3 yağ asitlerinin belirli duygu durum bozukluklarında iyi bir rol oynayabileceğini gösteren olumlu araştırmalar ve klinik kanıtlar var.

3. Kalp Sağlığı

Beslenme Dergisi, ceviz tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini ve ceviz yağının kanımızın ve lenfatik damarlarımızın içini kaplayan endotel fonksiyonuna daha olumlu faydalar sağladığını bildirmektedir. Ayrıca, bütün cevizlere ve kolesterol seviyelerini ve iltihap belirteçlerini nasıl iyileştirebileceklerine dair araştırmalar da yapıldı, bu da kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğu görüldü.

İngiliz Beslenme Dergisi tarafından yapılan bir araştırma, haftada dörtten fazla fındık tüketenlerin koroner kalp hastalığı riskini yüzde 37’ye kadar azalttığını buldu.

4. Kilo Vermeyi Destekleyebilir

Cevizleri diğer gıdaların yerine tüketmenin enerji açısından zengin olmalarına rağmen kilo almaya neden olmadığını gösteren bazı kanıtlar vardır ve kilolarını kontrol etmek isteyenler için harika bir atıştırmalık alternatifi sunar.

5. Sağlıklı Bir Sindirim Sistemini Destekler

Son zamanlarda yapılan bir hayvan araştırması, ceviz tüketmenin bağırsak mikrobiyomunu zenginleştirebileceğini ve belirli iyi bakteri türlerini artırabileceğini ve bu da insanlara daha fazla araştırma ile fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

Kaynakça: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-walnuts