Çevrimiçi Eğitimin Geleceğin Eğitim Şekli Olacağını Gösteren 7 Neden

Çevrimiçi Eğitimin Geleceğin Eğitim Şekli Olacağını Gösteren 7 Neden

Yüksek kaliteli eğitim insanların hayatında fark yaratabilir. Bireylerin yoksulluktan kaçmasına, terfi kazanmasına veya daha iyi ücretli işler bulmasına yardımcı olur. Ancak bir üniversite derecesi veya eğitim sertifikası almak genellikle çok paraya mal olur ve katı sınıf programları iş değişimleriyle çakışır ve insanların eğitim programlarına kaydolmasını önler. Neyse ki, çevrimiçi kurslar milyonlarca insan için uygun bir alternatif sunuyor. Ve 2025 yılına kadar 325 milyar dolara ulaşacak olan ve gelişen çevrimiçi öğrenme endüstrisinin bir parçası olarak, artık bir fikir olarak kalmayacaklar. Bunun yerine, çevrimiçi kurslar giderek daha popüler hale geliyor ve eğitimin geleceği olmasının da birçok nedeni var.

Çevrimiçi öğrenme kolaylık ve esneklik sağlar
 

Esneklik, web tabanlı öğrenme için artan talebin arkasındaki temel nedenlerden biridir. Best Colleges adlı web sitesi tarafından yayınlanan anket sonuçlarına göre, çevrimiçi eğitim programlarına kaydolan öğrencilerin % 59’unun çocukları var ve bunların % 50’si de iş sahibi. Dersler tipik olarak daha sonra izlenmek üzere arşivlendiğinden ve zorunlu katılım istenmediğinden, mümkün olduğu zaman çalışma fırsatına çok değer veriyor. Ayrıca bireyler, mevcut ihtiyaçlarına ve konuyu anlamalarına bağlı olarak ders materyali üzerinde daha hızlı veya daha yavaş çalışabilirler.

Yüksek kaliteli öğrenci-öğretmen etkileşimleri vardır
 

Çevrimiçi eğitimin bir diğer avantajı, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki iletişimin geliştirilmesidir. San Bernardino’daki California State University tarafından yapılan bir araştırma, çevrimiçi eğitim gören kişilerin, sınıfa gidenler kadar bilgiyi eşit derecede özümsemelerine rağmen, tartışmalarda daha aktif olduklarını ve eğitmenlerle daha iyi bir etkileşime sahip olduklarını buldu. Video konferans ve VOIP aramaları gibi teknolojiler, dünyadaki insanlarla iletişim kurmayı kolaylaştırır. Çevrimiçi öğrenciler, profesörlerin bilgi boşluklarını daha hızlı tespit edebilmeleri ve nasıl ilerleyecekleri konusunda önerilerde bulunabilmeleri sayesinde değerlendirmelerden daha sık faydalanmaktadırlar.

Çevrimiçi eğitim almak birçok kişi için uygundur
 

Öğrenciler ayrıca çevrimiçi eğitimin geleneksel üniversitelere gitmekten çok daha ucuz olduğunu görüyorlar. Çevrimiçi öğrenim konaklama, ulaşım vb. ücretler açısından tasarrufludur. Bazı üniversiteler de ayrıca web tabanlı öğrenme için düşük öğrenim ücretleri sunmaktadır. Bu avantajların bir sonucu olarak, öğrenciler daha az öğrenci kredisi alabilirler ve mezun olduktan sonra bunu ödemek için uzun yıllar harcamazlar. Ve çevrimiçi programlar öğrencilerin tam zamanlı bir şekilde çalışmalarına izin verir, böylece öğrenciler aynı anda hem para hem de derece kazanabilirler.

Tüm yaş grupları çevrimiçi öğrenmeden yararlanabilir
 

Sadece üniversite öğrencilerine ve yetişkinlere değil, çevrimiçi kurslar tüm yaş grupları için çok uygundur. Elbette, lisans ve lisansüstü çevrimiçi derece programları en popüler programlardan bazıları olabilir, ancak dijital öğrenme anaokulu ve ilkokul düzeyinde bile yararlıdır. Çocuklar evdeyken çevrimiçi öğrenme programlarından daha etkili bir şekilde yararlanabilirler. Bu, sevdiklerine normal okul içeriğinin ötesinde ek konular keşfetmelerine yardımcı olacak yollar arayan ebeveynlere çok yardımcı olabilir.

Daha fazla öğrenci kaydedilebilir
 

Tüm yaş gruplarına hizmet vermenin yanı sıra, çevrimiçi kurslar geleneksel eğitim kurumlarından daha fazla öğrenci alabilir. Sınıf boyutu gibi fiziksel bir kısıtlama yoktur, ancak öğretmenler bire bir talimat vermeyi veya açık uçlu soruları derecelendirmeyi planlıyorlarsa yine de öğrenci sayısını sınırlamaları gerekebilir. Aksi takdirde, çoğu dersin otomatik olarak verilmesi ve öğrencilerin bilgisayarlarını kullanmayı öğrenmeleri neredeyse kayıt sınırının olmadığını gösterir. Yazılım, öğretmenlerin iş yükünü azaltır ve daha iyi ve daha ilgi çekici içerik oluşturmak için zamandan tasarruf sağlar.

Çok sayıda çevrimiçi öğrenme kaynağı vardır
 

Ve profesörlerin sağladığı ders materyallerinin yanı sıra, öğrenciler ayrıca e-kitaplar, video ve ses dosyaları, çalışmalar, derslerin veri tabanları ve çok daha fazlası gibi çok sayıda çevrimiçi eğitim kaynağını keşfedebilirler. Değerli içerikler kolayca bulunabilir ve öğrenciler her zaman güncel bilgileri bulabilirler. Ve multimedya içeriği, bugünün öğrencileri için basılı kitaplardan daha ilgi çekici ve daha uygundur. Ayrıca, çevrimiçi içerik arayarak, öğrenciler günümüzün iş piyasası için çok önemli olan dijital araştırma becerilerini de geliştireceklerdir.

Web tabanlı öğrenme popülerlik kazanacak
 

İster lisans derecesi ister iş yerinde beceri kazanmak olsun, çevrimiçi kurslar insanların eğitim ve kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Web tabanlı öğrenme, tam zamanlı iş veya engelli kişilerin bile bir kursa katılmasını sağlar. Eğitim daha iyi bir maaş almak ve yoksulluktan kurtulmak için etkili bir yol olduğundan bu yöntem, kişinin hayatında fark yaratabilir. Çevrimiçi kurslar, temelde yatan teknolojinin ve talimatların kalitesi arttıkça, gelişecek ve popülerlik kazanacaktır.

Kaynakça: http://blogs.onlineeducation.touro.edu/seven-reasons-why-online-courses-are-the-future-of-education/