Çevrimiçi Öğrenim Yüz Yüze Öğrenme Kadar İyi Midir?

Çevrimiçi Öğrenim Yüz Yüze Öğrenme Kadar İyi Midir?

Çevrimiçi Öğrenim Yüz Yüze Öğrenme Kadar İyi Midir?

Yüz yüze öğrenme yüzyıllardır standart bir öğrenim biçimi olmuştur.

Yüz yüze öğrenme ile bir öğrenci ve bir eğitmen arasında canlı bir etkileşim olması mümkündür. Bu etkileşim bizzat gerçekleştiği için, öğrencinin bir sınıfta belirli bir saat ve tarihte fiziksel olarak bulunması gerektiği anlamına gelir.

Yüz yüze öğrenme, öğrencilerin çalışmalarını düzenlemelerine yardımcı olur, çünkü belirli bir saat ve tarihte bir yerde olmaları gerekir. Ayrıca, eğitmen ve diğer öğrencilerle etkileşime girmeleri de mümkündür. Öğrencilerin yeterli disiplinleri yoksa veya ödevlerini yapmadılarsa, sadece orada oturup eğitmenlerini dinleyebilirler.

Bu kadar uzun süre standart olduğu için yüz yüze öğrenme kolayca “gerçek” öğrenme şekli olarak kabul edilmektedir. Bireyler geleneksel bir kursa katılmak için fiziksel olarak hazır bulunmaları gerektiğinden, insanlar aslında bir şeyler öğrenmek için zaman ayırdıklarını ve bu konuda ciddi olduklarını varsayarlar. Ancak, bir sınıfı yüz yüze almak her zaman birinin daha odaklı veya başarılı olacağını garanti etmez.

Çevrimiçi Öğrenme Gerçekten Etkili Midir?
 

İyi bir soru. Bir şey öğrenmek için fiziksel olarak bulunmamız gerekmediği modern bir çağda olsak da, insanlar hala çevrimiçi öğrenmeyi ciddiye almakta zorlanıyorlar. Başka durumlar gösteren bazı gerçeklere bakalım:

Bugün çoğu insan internet aracılığıyla içerik kullanmayı tercih ediyor. Bu makaleyi çevrimiçi okuduğunuz gerçeği de bunun kanıtıdır! Şimdi haberleri okumak, favori TV programlarını izlemek, arkadaşlarla sohbet etmek, kitap okuma, alışveriş yapmak ve çok daha fazlasını yapmak için interneti kullanıyoruz. İnternetin günlük yaşamımıza sağladığı tüm kolaylık göz önüne alındığında, eğitim avantajlarını kullanmak yerine neden hala kesin bir şekilde gelenekseli tercih ediyoruz?

Çevrimiçi öğrenme daha fazla öz disiplin gerektirir ve öğrencilerinize fayda sağlayacaktır. Öğrencilerinizi izleyecek kimse olmadığından, kendilerini disipline etmeleri gerekir. Bu nedenle, öğrencilerinizin ders çalışmak için zaman ayırmaları, öğrendiklerine dikkat etmeleri ve öğrendiklerini bir sınav sırasında uygulamaları gerekir.

Sonuçlar, çevrimiçi öğrenciler için öğrenme çıktılarının hem lise hem de üniversite düzeyindeki geleneksel öğrencilerle karşılaştırılabilir olduğunu göstermiştir. Aslında, birçok üst düzey üniversite şu anda çevrimiçi kurslar sunmaktadır.

Öğrencilerin okula gidip gelmek için zaman veya kaynak harcamalarına gerek yoktur. Çevrimiçi öğrenme ile ulaşım için para harcamaya da gerek kalmaz. Öğrencileriniz internet bağlantısı olan herhangi bir cihazı kullanarak eğitimden faydalanabilir.

Çevrimiçi öğrenme ile eğitim sonunda bir diploma veya sertifika verebilirsiniz. Evet, bu doğrudur. Yüz yüze ders alan kişilere verilen sertifikaları bile kullanabilirsiniz.

Hangisini Seçmelisiniz: Yüz Yüze Öğrenme veya Çevrimiçi Öğrenme
 

Geleneksel öğrenmenin kesilmesi gerektiğini savunmuyoruz ancak çevrimiçi öğrenme sadece harika bir alternatif değil, aynı zamanda yüz yüze öğrenmeyi de destekleyebilir. Örneğin, bazı öğretmenler ve eğitmenler, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için her iki yöntemin birleştirildiği karma bir yaklaşım kullanırlar.

Eğer bir öğretmen ya da eğitmen iseniz, çevrimiçi yararların herhangi bir kaliteden ödün vermeden sizin hayatınızı ve öğrencilerinizin hayatını nasıl daha kolay hale getirebileceğini düşünün.
 

Kaynakça:

https://www.easy-lms.com/knowledge-center/lms-knowledge-center/is-online-learning-as-good-as-face-to-face-learning/item12527