Çevrimiçi Öğrenimin Etkili Olduğunu Gösteren 5 Neden

Çevrimiçi Öğrenimin Etkili Olduğunu Gösteren 5 Neden

Çevrimiçi Öğrenimin Etkili Olduğunu Gösteren 5 Neden

Çevrimiçi öğrenme son yıllarda artmaktadır ve nedenini görmek de gerçekten zor değildir. Bir yandan, çevrimiçi kurslar, geleneksel yüz yüze kurslardan çok daha rahat olmaları nedeniyle oldukça popüler hale gelmiştir.

Öğrenciler, mevcut sorumlulukları ve taahhütleri çerçevesinde bunlara uyabilir ve en uygun zamanda kendileri için hazırlanmış multimedya içeriği ve öğrenme materyalleri ile etkileşime girebilirler. Daha da iyisi, çalışmak için herhangi bir yere seyahat etmek zorunda değiller, sanal kampüse kendi ev ortamlarında giriş yapabilirler.

Çevrimiçi öğrenmenin bu kadar popüler olmasının ikinci bir nedeni var: Daha ucuz olması. Maliyet genellikle öğrencilerin ilgilendikleri derslere kayıt olamamaları konusunda engelleyici bir faktör olabilir. Çevrimiçi kurslara çok daha küçük bütçelerle kolayca erişilebilir.

Kolaylık ve maliyete ek olarak, çok sayıda öğrenci çevrimiçi öğrenme kurslarına yönelmektedir, çünkü öğrenmenin daha iyi bir yolu haline gelmiştir. Anlayış geliştirmek, yeni beceriler öğrenmek ve değerli nitelikler kazanmak konusunda ciddi olan öğrenciler, en etkili olacak ders türüne kaydolmaya heveslidirler.

1. Öğrenciler geleneksel kurslarda öğrendiklerinden daha fazlasını öğrenirler

IBM, katılımcıların multimedya içeriği kullanarak çevrimiçi öğrenme kurslarında geleneksel yüz yüze kurslardan beş kat daha fazla materyal öğrendiklerini bulmuştur.

Çevrimiçi kurslar öğrencilere kendi öğrenmeleri üzerinde tam kontrol sağladığı için öğrenciler kendi hızlarında çalışabilirler. Genellikle öğrenciler daha önce yaptıklarından daha hızlı çalışır ve daha fazla bilgi alırlar. Kendilerini rahat hissettikleri alanlarda daha hızlı hareket edebilirler, ancak biraz daha zamana ihtiyaç duydukları alanlarda ise daha yavaş hareket edebilirler.

2. Çevrimiçi öğrenme ile bilgiyi elde tutma oranları daha yüksektir
 

Birçok çevrimdışı kurs, kurs süresi boyunca öğrencileri tutmak için mücadele eder. Amerika Araştırma Enstitüsü, bunun çevrimiçi öğrenim için geçerli olmadığını tespit etmiştir. Yani, çevrimiçi kurslar öğrenci tutma oranlarını % 25’ten % 60’a yükseltmiştir.

Daha ilgi çekici multimedya içeriğinin, materyalin ele alınış şekli üzerinde daha fazla kontrole sahip olması ve sınıfların diğer bağlı şeylerle çatışması olasılığının bu artışa katkıda bulunduğu öne sürülmüştür.

3. Çevrimiçi öğrenme, daha az zaman yatırımına katkıda bulunur
 

Birçok öğrenci, ihtiyaç duyacağı zaman yatırımı nedeniyle yüz yüze kurslara kaydolmaktadırlar. Bu genellikle derslere gidip gelme zamanını ve öğretmenleri ve diğer öğrencileri beklemek için harcanan zamanı içerir. Şirketler arasında çevrimiçi öğrenim üzerine hazırlanmış bir Brandon Hall raporu, bu öğrenme tarzının geleneksel bir sınıf ortamında öğrenmekten tipik olarak % 40-60 daha az zaman gerektirdiğini ortaya koymuştur.

Ayrıca, çevrimiçi öğrenim seçeneklerinin, genellikle öğrencilerin kursa harcadıkları süreyi kendileri için işlerine yarar bir şekilde ayırmalarına hangi yoldan izin verdiklerini belirtmek de önemlidir.

4. Daha sık yapılan değerlendirmeler dikkat dağıtıcı unsurları azaltabilir
 

Çevrimiçi kurslarla ilgili en güzel şeylerden biri, değerlendirmenin devam eden bir süreç haline gelebilmesidir. Bu, öğrenciler için iyi bir haberdir çünkü düzenli kısa testlerle multimedya içeriği ve öğrenme materyalleri öğrenci katılımını artırabilir. Aslında, Harvard tarafından yapılan araştırmalar, bu kısa, düzenli testlerin kullanılmasının öğrencilerin dikkatinin dağılmasını, not durumunun ve öğrencilerin içeriği genel olarak kavramalarının iyileştirdiğini gösterdi.

Ayrıca, öğrencilerin sık sık değerlendirildiğini ve öğretmenlerin ilerlemeleri ne kadar iyi takip edebildiklerini belirtmek gerekir. Artan öğrenci takibi, öğretmenlerin yardıma ihtiyaç duyulduğunda daha erken adım atabileceği anlamına gelir.

5. Çevrimiçi öğrenim daha tasarruflu bir seçenektir
 

Çevrimiçi öğrenme kesinlikle öğrenciler için daha etkili bir seçenektir, ancak çevre için de daha iyidir. İngiltere’de bir üniversite, çevrimiçi kursların, kişi başına geleneksel olandan ortalama % 90 daha az enerji ve % 85 daha az karbondioksit salınımı sağladığını bulmuştur.

Bu kesinlikle çevrimiçi öğrenme ve multimedya içeriğini genel olarak daha etkili bir eğitim yöntemi haline getirir. Bu tür bir öğrenmeyi teşvik etmek ve bunlara katılmak, hem bireylerin hem de şirketlerin çevre için üzerlerine düşeni yapmalarına ve kendi kişisel çevresel hedeflerine bağlı kalmalarına yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.dexway.com/5-reasons-why-online-learning-is-more-effective/