Çift Dilli Ortamda Büyüyen Bebeklerde Konuşma Gecikmesi Olabilir mi?

Çift Dilli Ortamda Büyüyen Bebeklerde Konuşma Gecikmesi Olabilir mi?

 

Uzmanlar, aynı anda iki dil öğrenen çocukların, her iki dilde de aynı gelişim adımlarından geçeceğini ve bir dil öğrenen çocuklarla aynı anda gelişme kat ettiklerini tespit ettiler.

2 dil öğrenmek konuşma gecikmesine neden olabilir mi?
 

Cevap, hayır olacaktır. İki farklı dil öğrenmek, gecikmeye neden değildir.
 

Peki, bu neden bu kadar yaygın bir endişedir? Bu konuda neden bu kadar yanlış bilgi var? Bazı karışıklıklara yol açabilecek şeyler var. Biraz onlardan bahsedelim.
 

Birincisi, iki dili aynı anda öğrenmektir (anne Fransızca konuşuyor ve baba da evde İngilizce konuşuyor). Bu bir zamanlar olumsuz bir şey olarak düşünülüyordu, ama şimdi pozitif olarak kabul ediliyor. Bu, negatif olarak kabul edilebilir, çünkü her bir dilin farklı kelime haznesi, vardır. Ek olarak, bazı çocuklar bazı “kod değiştirme” hatalarına yapabilirler (yani, bir dildeki kelimeleri başka bir dilin yerine koyarlar.). Ancak bu konular genellikle doğal olarak ve herhangi bir müdahale olmadan çözülür.
 

Bu konu neden iyi bilinmiyor?
 

Bazı araştırmalar, iki dilli çocukların belli bir süre gecikmeli olarak konuşabileceklerini göstermiştir. Ancak, tek ve iki dilli çocuklar arası farklılık çok azdır; yani, çocukları “gecikmiş” olarak düşünmeyiz. Hem tek dilli hem de çok dilli çocuklar ana dilin gelişimsel adımlarından benzer zamanlarda geçerler.
 

İki dilli olmak, iki bir dilin birlikte veya ilk dil oluşturulduktan sonra öğrenilmesidir. Bu şekilde ikinci bir dil öğrenen bir çocuk “geçiş dönemi” yaşayabilir. Bu süre zarfında, ilk kullandığı dilin yeterliği azalabilir. Aynı zamanda, ikinci dil tamamen gelişmemiş olabilir. Bu “geçiş dönemi” boyunca, çocuğun performansı her iki dilde de düşük görünebilir. Ancak, bu “geçiş dönemi” çok uzun sürmez.
 

Gördüğünüz gibi, bazı insanların, çocukların ikinci bir dil öğrenirken gecikmeler yaşayabileceğine inanmalarına neden olabilecek bazı durumlar olabilir, ama şimdi daha iyisini biliyoruz. İki dilin konuşulmasının gerçek bir gecikmeye neden olduğuna dair kanıt yoktur.
 

Çocuğum iki dilli bir evde yaşıyorsa ve konuşması gecikmeli ise ..?
 

Dil yeterliliğinin genel bir yeterlilik olduğunu bilmek de önemlidir. Çocuğun herhangi bir dil bozukluğu veya gecikmesi olması durumunda, bozukluk konuşulan dillerin tümü üzerinde geçerli olacaktır. Bu nedenle, çocuğunuzun gerçekten bir dil gecikmesi olduğunu tespit ederseniz, sorunu halletmek için yalnızca bir dili seçmeniz sorunu çözmez. Her iki dili de konuşmak sizin için, çocuğunuz ve aileniz için önemliyse, her iki dili de konuşmaya devam edin.
 

İki dilli çocuğum konuşmaya ne zaman başlamalı?
 

Araştırmalar, tek dilli ve iki dilli çocukların çok benzer zamanlarda ana dil gelişiminde aynı adımlar ile karşılaştığını göstermektedir. Bu, ikinci bir dili öğrenmenin gecikmeye neden olmadığını gösteren bir başka kanıttır.
 

Genel bir kural olarak, çocukların ilk kelimelerinin ilk doğum günlerinin olduğu zamanlarda çıkmasını bekliyoruz. 15 aya kadar, çocukların yaklaşık 15 kelimeye sahip olmalarını ve 18 aylıkken de yaklaşık 60 kelimeye ulaşmalarını bekliyoruz.
 

Kaynakça
https://talkthetalkcourse.com/will-babies-that-grow-up-in-a-bilingual-home-will-be-delayed-in-the-speech-development/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94