Çocuğum Antibiyotik Almalı mı?

Çocuğum Antibiyotik Almalı mı?

Çocuğunuz hasta olduğunda, şüphesiz kendisini daha iyi hissetmesi için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Bununla birlikte, antibiyotiklerin her zaman doğru tercih olmadığını anlamanız önemlidir.
 

Antibiyotikler, yan etkileri ve farkında olmadığınız diğer risklerle sorunlara neden olabilecek güçlü ilaçlardır. Bir hastanın antibiyotiğe ihtiyacının belirlenmesinde, riskler ve faydalar birlikte ele alınmalıdır.

 

Çocuğum ne zaman antibiyotik alabilir?
Enfeksiyonların çoğu iki tür mikroptan kaynaklanır: Bakteri veya virüsler. Antibiyotikler yalnızca bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir. Bazı bakteriyel enfeksiyon örnekleri olarak boğaz ağrısı ve bazı zatürre türleri gösterilebilir. Bazı viral enfeksiyon örneklerine ise soğuk algınlığı, öksürük ve grip örnek olarak gösterilebilir

Sarı veya yeşil mukus çocuğunuzun kesin bakteriyel enfeksiyon geçirdiği anlamına gelmez; bir viral nedenden dolayı da mukusta kalınlaşma ve renk değişimi olabilir. Bir virüs için antibiyotik kullanmak, enfeksiyonu tedavi etmez ancak çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur veya başkalarının çocuğunuzdan hastalık kapmasını önler. Viral hastalıklar tipik olarak kendi kendini sınırlar, yani çocuğunuz virüse karşı ilaca ihtiyaç olmadan enfeksiyonla savaşabilir.

Çocuğumda bakteriyel enfeksiyon olmasa bile, antibiyotik vermeli miyim?
Antibiyotikler, çocuğunuzun vücudundaki bazı bakterilerin dirençli hale gelmesine veya belirli ilaçlarla yok edilememesine neden olabilir. Bu, gelecekteki potansiyel enfeksiyonlar için daha sonra sorun olabilir ve başkalarına da yayılabilir. Genel olarak, birçok yaygın enfeksiyon antibiyotiklere karşı direnç kazanmaktadır.

ABD’de her yıl tahmini 2 milyon hastalık ve 23.000 ölüm, antibiyotiğe karşı direnç kazanan enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Aşırı antibiyotik kullanımı ve antibiyotiğin kötüye kullanılması ana direnç faktörleridir ve antibiyotiklerin yarısından fazlası gereksiz yere öksürük ve soğuk algınlığı için doktor tarafından çocuklara yazılır.

Antibiyotikler ayrıca ishal, bulantı, cilt hassasiyeti ve hatta bağırsak bakterisi gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar, ilaç şikâyetlerinin olduğu 5 acil servis vakasının 1’inde görülmektedir ve çocuklarda her yıl 50.000 acil servis ziyaretine yol açmaktadır.

Çocuğum hastalandığında ne yapmalıyım?
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, çocuğunuz hasta olduğunda sağlık doktorunuza sormanız için üç önemli soru öneriyor:

 

  • Çocuğumun hastalığı için en iyi tedavi şekli nedir?
  • Çocuğum için yazdığınız antibiyotikler hakkında bilmem gerekenler nelerdir?
  • Çocuğumun daha iyi hissetmesi için ne yapabilirim?

Doktorunuz bakteriyel bir enfeksiyonun tedavisi için bir antibiyotik yazdığında, kullanımının talimatlara uygun şekilde olduğundan emin olun. Doktorunuz çocuğunuzda viral bir enfeksiyon olduğunu düşünüyorsa, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burun spreyi veya damlalar, sıcak kompresler ve artan sıvı alımlı tedavi önerileri ile çocuğunuzun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/does-my-child-need-antibiotics/