Çocuğum için yeteri kadarını yapıyor muyum?

Çocuğum için yeteri kadarını yapıyor muyum?

Cevap sizi şaşırtabilir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz için yeteri kadarını yapıyor musunuz? Büyük olasılıkla evet ve büyük olasılıkla da hayır. Öncelikle şunu belirtelim: Endişeli bir ebeveyn olmanın çocuklarınıza hiçbir şekilde fayda sağlamadığı ve hatta bu durumun onlara zarar verebileceği tespit edilmiştir.

Gözlemlediklerime göre, hem endişe hem de korku temelli ebeveynlik ve sağlıksız endişeler, hem çocuğa hem de ebeveyne güven duyulmamasına yol açıyor.

Kendinizi bu tür endişelerden muzdarip buluyorsanız odak noktanızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Ebeveynlik kolay değildir ve söyleyebileceklerimden ibaret değildir. Bugünün dünyasında çocuk yetiştirmenin temel streslerine ek olarak her ebeveyn kendi probleriyle de boğuşuyor; ailede özel ihtiyaçlar, bekar ebeveynlik, fazla mesai, işsizlik, duygusal ve zihinsel hastalıklar, yalnızlık gibi. Biz ebeveynler zor bireyleriz ancak kararlılık ve bilgi sayesinde bu endişe canavarını korkutabiliriz.

İyi Haber!

Özenli, bilgili bir ebeveyn olmak, hem şimdi hem de gelecekte çocuklar için büyük faydalar sağlamakta. Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük olasılıkla özenli ve bilgili bir ebeveynsinizdir. Eğer bebeğinizle doğumdan itibaren kaliteli bir etkileşime sahip olmanın hızlı konuşma veya akademik başarı ile bağlantılı olduğunu ve hatta gelecekte ona faydalı olacağını bilirseniz muhtemelen şu an yaptıklarınızı değiştirirsiniz. Özel eğitici DVD’ler veya oyuncaklar almak yerine çocuğunuzla daha fazla konuşmaya ve etkileşim kurmaya odaklanabilirsiniz.

Ancak endişeyi tamamen ortadan kaldırmak zordur ve çocuklarla kurulan etkileşimin kaliteli olmasını sağlamak kolay değildir. Belki bebeğinizle konuşuyorsunuz ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ya da küçük bir değişiklikle konuşmanızın kalitesini ve etkinliğini büyük ölçüde artırabileceğinizi fark edemiyorsunuzdur.

‘Yeterlilik’ kavramını açıklamaya çalışan araştırma ve tavsiyeleri düşününce bunalmış ve endişeli hissetmek doğaldır. Fakat elimizdeki stratejilerden en iyi olanları benimser ve enerjimizi bu stratejileri iyileştirmek için kullanırsak bu endişeli düşüncelere daha az zaman harcar ve çocuklarımızla daha çok vakit ayırabiliriz.

Kaynakça: https://getstarling.versame.com/am-i-doing-enough-for-my-child/