Çocuğum Jest Kullanmaya Ne Zaman Başlar?

Çocuğum Jest Kullanmaya Ne Zaman Başlar?

Çocuklar, jestleri 8 veya 9 aylıkken kullanmaya başlarlar.

Yaklaşık 10 aylıkken, çocuklar nesnelere veya olaylara dikkat etmeye başlar.

Çocuğun ilk jestleri tutma, verme, bir nesneye doğru uzanma şeklindedir ve ilk öğrenmek göstergesidir. Bu tür jestler, çocuklar konuşmaya başlamadan önce kullanılır.

9-13 ay arası çocuklar hareketlerini kullanarak istekte bulunmaya başlar.

Bunları elini açıp kapama hareketi ile ulaştığı bir nesne üzerinde bir yetişkinin elini koyarak ve istenen öğeye ya da eylem yönünde bir yetişkinin elini çekerek yapabilir.

Bir çocuk 25 kelime söyleyemeden önce, genellikle bazı temsili jestler geliştirmiştir.

Bu jestler temsil ettikleri kelimenin anlamını gösterir. Baloncukları belirtmek için üfleme veya bir kuşu temsil etmek için kollarını çırpma olabilir. Bazıları ise, "iyi iş" anlamına gelen "başparmak yukarı" gibi belirli kültürlere özgüdür.

12 ile 18 ay arasında çocuklar nadiren jest ve sözlü kelimeleri aynı anda kullanırlar.

Yaklaşık 18 aylıkken çocuklar jestleri ve kelimeleri birleştirmeye başlar.

Bir çocuğun kullandığı jestler – daha ilk kelimesini söylemeden önce – bize iletişim gelişiminin nasıl ilerlediği hakkında çok şey anlatır. İlk başta, çocuklar bir hareketi kullanıp aynı anda bir kelime söylediğinde, hem hareket hem de kelime aynı anlama gelir (örneğin, çocuk bir köpeği işaret eder ve "köpek" der). Kısa süre sonra çocuklar bir jest kullanır ve aynı anda bir kelime söyler, ancak jest ve kelime farklı şeyler ifade eder (örneğin, çocuk bir köpeği işaret eder ve "büyük" der). Bir çocuk bir kelimeyle birlikte jest kullanmaya başladığında, bu jest kelimeden farklı bir anlama sahipse, bu genellikle çocuğun kısa sürede kelimeleri birleştirmeye başlayacağı anlamına gelir.

Böylece, bir çocuğun kullandığı jestlerin – daha ilk kelimesini söylemeden önce – bize iletişim gelişiminin nasıl ilerlediği hakkında çok şey anlattığını görebilirsiniz.

Çocuğumu Jest Yapmaya Teşvik Edersem Konuşma Gelişimini Engellemez mi?

İletişim gelişiminde jestler ve konuşma arasında güçlü bir bağlantı vardır. Jestler sadece konuşma dilinden önce kullanılmıyor, aynı zamanda çalışmalar jestlerin kullanımının belirli dil kilometre taşlarının ne zaman ortaya çıkacağını tahmin ettiğini gösteriyor. Örneğin:

  1. Erken yaşlarda daha fazla jest üreten çocuklar, sonraki gelişimlerinde daha geniş ifade edici kelime dağarcığına sahip olurlar.
  2. Bir nesneye işaret eden veya bir nesneyi gösteren bir çocuk, muhtemelen o nesnenin kelimesini 3 ay içinde öğrenecektir.
  3. Çocuklar kelimeleri bir araya getirmeden önce jestleri kelimelerle birleştirirler.
  4. Erken dönemlerde farklı anlamları olan (örneğin köpeği işaret edip "büyük" demek) jestleri ve kelimeleri sık sık bir araya getiren çocuklar muhtemelen birkaç yıl sonra nispeten karmaşık cümleler kullanmaya başlarlar.
  5. Çocukların jest kullanımı, daha sonra hikaye anlatma yeteneklerini güçlendirir.

İfade edici dil geriliği olan çocuklar, ebeveynleri çocuklarıyla etkileşimleri sırasında aynı anda jest ve sözcükler kullandığında daha fazla dil kazanımı elde eder.

Bu nedenle, jestler ve konuşma paralel gider. Jestleri teşvik ederek, çocuğunuzun genel iletişim gelişimini teşvik edebilirsiniz. Jestler, bir çocuğa söyleyeceklerini sözlü olarak ifade etmeden önce ona bunun kolay yolunu sağlar.

Çocuğumun Jestleri Kullanmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çocuğunuzun el hareketlerini kullanmasını teşvik etmenin birçok yolu vardır:

  1. Çocuğunuzla günlük etkileşimlerinizde nesneleri işaret edin veya tutun.
  2. Kelimenin anlamını gösteren jest hareketlerini kullanın – Kelimeleri öğrenmek için en yararlı jestler, nesnenin şeklini veya işlevini gösterenlerdir. Örneğin, "top" derken ellerinizi top şeklinde tutmak veya "top" derken bir fırlatma hareketi yapmak faydalı hareketlerdir.
  3. Hareketi ve kelimeyi aynı anda kullandığınızdan emin olun – Bu, çocuğunuz için kelimenin anlamını pekiştirmeye yardımcı olur.
  4. Gün boyunca çocuğunuzla konuşurken basit hareketler kullanmak, onun iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğunuz bir hareketi kullandığında, onu kopyalayarak ve o hareketle eşleşen kelimeyi söyleyerek bunu onaylayın.
  5. Jestleri, çocuğunuzla günlük etkileşimlerinizin bir parçası haline getirin – Çocuğunuzla jestleri kullanmak için özel bir zaman veya yer gerekmez. Gün boyunca çocuğunuzla konuşurken basit jestler kullanmak, onun iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Kaynakça: http://www.hanen.org/Helpful-Info/Articles/The-Importance-of-Gestures.aspx#:~:text=Children%20who%20produce%20more%20gestures,before%20they%20combine%20words%20together