Çocuğum kekeliyor mu?

Çocuğum kekeliyor mu?

Bir ebeveyn olarak bazı durumlarda çocuğunuzun konuşma gelişimi hakkında endişelenmeniz normaldir. Bütün çocuklarda konuşma gelişimi aynı şekilde gerçekleşmez ama 2-5 yaş arasındaki çocukların hoşnutsuzluk yaşamaları ve konuşmayı öğrenirken bazı sesleri yanlış tanımaları yaygın bir durumdur.

Çocuğunuz sesleri sürekli tekrar ederek veya efor sarf ederek konuşmaya çalışıyorsa, endişelerinizde haklısınız. Genellikle küçük çocuklarda kekemelik, duygusal, üzgün, rahatsız edici, kızgın veya heyecanlı durumlarda kendini gösterebilir ve bu tamamen normal bir konuşma gelişimi aşaması olarak düşünülebilir. Çocuğunuz 18-24 ay aralığındayken hızlı bir şekilde konuşmaya çalıştığında veya kendisini ifade ederken kuracağı cümleler için yeni kelimeler kullanmaya başladığında kekelediğini fark edebilirsiniz.

Kekemelik, ilk zamanlarda birkaç gün ya da aylarca sürebilir; hatta oldukça düzensiz olabilir. Bu aşama genellikle geçer ve çocuğunuz büyüdükçe konuşması doğal ve normal bir şekle dönüşebilir. Bununla birlikte çocuğunuzun konuşmasının akıcılığı 5 yaşlarında ve okul çağında sorunlu olmaya devam ederse endişelenmelisiniz.

Çocuğunuzun takılmaları artarsa dikkat etmelisiniz; konuşmakta zorlandıkça vücut veya yüz hareketlerindeki değişiklikleri fark edeceksiniz.

Kekemelik, birçok vakada genetik olduğu için sizde veya diğer aile üyelerinde kekemelik öyküsü varsa dikkat etmelisiniz. Kekemeliğe ek olarak çocuğunuzda başka konuşma veya dil gecikmeleri de olabilir.

Bu göstergelerden bazıları sizi endişelendirirse çocuğunuzu değerlendirebilecek ve çeşitli terapi yöntemleriyle kekemelik sorununu aşmalarına yardımcı olabilecek dil ve konuşma terapistine gitmeniz önemlidir.

Terapide erken tanı ve müdahale uzun vadede daha iyidir. Bazı durumlarda bir çocuk, kekemeliğinin farkında olduğunda konuşma gerektiren durumlardan kaçınmaya başlayabilir. Terapi almazsa konuşmakta zorlanabilir ve kekemeliği artıp durum ciddileşebilir.

Çocuğunuzun kekemeliği ile ilgili endişe duyuyorsanız ona yardım etmek için evde yapabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Olumsuz bir şekilde tepki vermemek ya da çocuğunuzun konuşmalarını kekelediğinde eleştirmeden düzeltmek önemlidir. Konuşmayı rahat bir şekilde modellemek en iyisidir; böylece sizi taklit edebilirler ve onların yavaşlamalarına ve daha net bir şekilde konuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yardımınızla birlikte iyi bir dil ve konuşma terapisinin yanı sıra çocuğunuzun kekelerken işlevsel ve mutlu bir yaşam sürdürememesi için hiçbir neden yoktur. Dil ve konuşma terapistleri terapi egzersizlerini eğlenceli hale getirir ve çocuğunuza kekemeliğini yönetme şekillerini ve konuşurken güven oluşturma stratejilerini sağlarlar. Bazı durumlarda sorunu tamamen tedavi etmek mümkün olsa da diğerleri için kekemelik, yaşam boyu konuşmanın bir parçası olabilir.

Kaynakça: https://www.spectrumspeech.ie/blog/does-my-child-have-a-stuttering-problem