Çocuğum Neden Vuruyor?

Çocuğum Neden Vuruyor?

Okul öncesi dönemde çocuğum neden sürekli birine vuruyor? Birçok anne ve baba kendilerine bu soruyu soruyor ve buna cevap vermek de kolay değil. Vurmak, çocuğunuzun kaba ya da kabadayı olduğu anlamına gelmez. Önemli olan çocuğunuzun vurma davranışı sergilemesine neden olabilecek faktörleri bilmektir.

Paylaşmayı Öğrenememiş Olabilirler
 

Okul öncesi dönemde çocuklar paylaşmayı öğrenir. Ancak bazı çocuklar diğer çocuklarla nasıl oynayacaklarını bilemezler. Bu yaşlarda çocuğunuzun başka bir çocukla yan yana durmasını sağlayın. Çocuğunuz diğer çocuklarla aynı ortamda bulunarak, nasıl sosyal olunacağını ve birlikte nasıl oynayacağını öğreniyor.

Vurma davranışını azaltmaya çalışın. Bunun için de vurmanın yanlış olduğunu açıklayabilirsiniz, doğru davranışı modelleyebilirsiniz ve üzülmeleri ya da öfkelenmeleri durumunda ne yapmaları gerektiğine dair seçenek sunabilirsiniz.

Üzgün Olabilirler

Bazen çocuğunuz vurmayı öfke veya üzüntüsünü belirtmenin bir yolu olarak kullanabilir. Örneğin, çocuğunuz aileniz ya da arkadaşlarınızla oynadığı bir oyunu kaybettikten sonra vurma davranışı gösterecekse, önce çocuğunuzla konuşun. Oyunu kaybederse nasıl hissedeceklerini veya arkadaşlarının nasıl hissedeceklerini ona sorun. Vaktinden önce konuşmak, onları belirli duyguları hissetmeye hazırlanmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu, işler istedikleri gibi olmadıklarında daha anlayışlı olmalarını ve uygun tepki vermelerini sağlar.

Sinirli Olabilirler

Vurma ve ısırma davranışı çoğu zaman iletişim sorunlarının belirtileri olabilir ve çocuğunuz kendini ifade edemediği için sinirli olabilir. Vurma davranışının düzenli bir sorun haline geldiğini fark ederseniz veya bunun konuşma ve iletişim ile ilgili sıkıntılara bağlı olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzun doktoru ile görüşün.

Önerilen Aktiviteler

Vurma davranışının sebebini belirleyerek ve çözerek, organize aktivitelerle oyunları ve günlük rutinleri daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Çocuklar burada listelenen nedenlerden dolayı ya da başka sebeplerle vuruyor olabilirler. Çocuğunuzun neden vurduğunu belirleyemiyorsanız veya birkaç çözüm denedikten sonra davranış devam ediyorsa, bir uzman ile görüşün.

Kaynakça
: https://pathways.org/blog/my-child-hits-why/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94