Çocuğum Neden Yürümüyor?

Çocuğum Neden Yürümüyor?

Çocuğum Neden Yürümüyor?

Yürüme aşaması her çocuk için önemli bir gelişimsel kilometre taşıdır. Bebeğinizin yürümeye başlaması sizin için heyecan verici bir zamandır. Çoğu bebek 12-15 ay arasında yürümeyi öğrenir. Bir bebek, 18 aylıkken henüz yürüyemiyorsa gecikmiş sayılır. Ebeveynler bu gecikmenin neden olduğunu daima merak ederlar.

Bebeğinizin geç yürümesinin birkaç nedeni:

Kas zayıflığı ve / veya düşük kas tonusu: Bu en yaygın sebeplerdendir. Kas çekirdeğinde ve kalça kaslarında zayıflık veya düşük kasılma şiddeti olan bir çocuk yürümekte zorlanabilir. Bazen bu zayıflık sürünme, ayağa kalkma gibi erken gelişimsel dönüm noktalarını da etkiler. Bebeğiniz erken gelişimsel dönüm noktalarını öğrenmekte zorlanıyorsa, yürümekte zorluk çekmesi daha olasıdır. Bir fizyoterapist, kasları güçlendirmek ve yürümeyi öğrenmesine yardımcı olmak için çocuğunuzla birlikte egzersiz yapabilir.

Ortopedi ile ilişkili durumlar: Bu, çocuğun bacaklarındaki kemik ve eklemleri ve bu yapıların nasıl hizalandıklarını içerir. Bu duruma bir örnek kalça displazisidir. Bu endişeler bir ortopedi cerrahı tarafından teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ele alınır.

Nöroloji ile ilişkili durumlar: Bu sinirleri, kas liflerini ve vücudun sinir sistemini içerir. Bu duruma bir örnek diplejik serebral palsidir. Bu tip endişeler bir nörolog tarafından teşhis edilir.

Ortopedik ve nörolojik kaygılar ebeveynler için çok korkutucu olabilir. Yürüme gecikmesinde çocuğunuzun direk ortopedik veya nörolojik bir engelli olduğu anlamına gelmediğini anlamak önemlidir. Çocuğunuzun yürüme konusunda geciktiğini düşünüyorsanız, çocuk doktorunuzla konuşabilirsiniz. Pediatrik bir fizyoterapist, yürümedeki gecikmenin nedenlerini değerlendirebilir ve çocuğunuzun bu beceriyi öğrenmesine yardımcı olabilir.

 

Kaynakça: https://nspt4kids.com/physical-therapy/isnt-baby-walking/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94