Çocuğum Sürekli Çığlık Atıyor Nasıl Başa Çıkabilirim?

Çocuğum Sürekli Çığlık Atıyor Nasıl Başa Çıkabilirim?

Çocuğumun sürekli çığlık atmasıyla nasıl başa çıkabilirim? Kızım 6 yaşında. Okulda çok iyidir, sık sık iyi davranışları için ödüller alır ve öğretmeni onun hakkında iyi şeyler söyler. Aslında çığlının altında çok tatlı, düşünceli bir doğası vardır.
 

Ancak sorun şu ki, evde bir şey sevmediği zaman hemen çığlık atar. Olmayacak şeylerin neden olmayacağını açıklamaya çalışıyorum fakat kızım neyi yanlış yaptığını anlamadığını iddia ediyor. Haftada birkaç kez bununla uğraşmaktan yoruldum ve çaresizim. Yardımcı olabilir misiniz?

 

 

Sürekli Çığlık Atan Bir Çocuğa Bakmak
Bu gerçekten sinir bozucu bir durum gibi görünüyor. Çocuğunuzun çığlık atması ve sizi dinlememesi çok üzücü olabilir. Çocukların okulda başka şekilde ve evde başka şekilde davranmaları oldukça yaygındır, çünkü ebeveynlerinin onların duygularını açığa çıkarabileceklerini hissederler. İyi haber şu ki, bu durumda yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Duygusal Anlatım Tekniği
Çocuklar duygularıyla özdeşleşmek ve onlarla baş etmek için daha küçükler. En yaygın başa çıkma yöntemlerinden biri de, sinir krizi geçirmek veya çığlık atmaktır. İlk adım, ona duygularını tanımasını ve onlarla daha iyi başa çıkmasını ve kendini ifade etmesinin daha iyi yollarını bulmasını öğretmektir. Çocuklara çığlık atarken öğretmeye ya da sebepler sunmaya çalışmak muhtemelen size ilerleme kaydettiremez ve çığlığı daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, duyguları tanımlama ve doğrulama yollarını düşünün ve sakin olduğu anlarda çocuğunuza bazı baş etme becerilerini öğretin.

Bunun için çocuğunuzun sahip olduğu, sizin sahip olduğunuz ve hatta başkalarının sahip olduğu duyguları kullanabilirsiniz. Örneğin, “Şu anda çok sinirliyim, çünkü trafikte kaldık. Sakinleşmek için üç derin nefes alacağım. Derin nefes aldığımda doğum günü mumlarımı söndürüyormuşum rahatlıyorum.” Bu konuşmanız, kızınızın duygusal kelimeleri anlamasına ve sakin olduğunda sizin gibi başa çıkma stratejilerini uygulamasına yardımcı olur.

Farklı Dikkat Tekniği
Başka bir strateji de, “farklı dikkat” olarak adlandırılan kavramı kullanmaktır. Bu da sevdiğiniz davranışlara daha fazla dikkat etmek ve tehlikeli olmayan ancak can sıkıcı olan davranışlara daha az dikkat etmek demektir. Başka bir deyişle, çığlık atarken kızınızı görmezden gelin ve sakinleştiğinde de onu övün. Övgülerinizi doğru zamanda ve doğru yerde kullandığınızdan emin olun. Örneğin, “Sakinleştin ve ses tonunu düzelttin. Aferin sana!” gibi ifadeleri kullanmanız, çocuğunuzun daha hızlı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Çoğu zaman, kötü davranışlar iyiye dönmeden önce daha da kötüleşebilir. Ama daha iyi olacaktır. Hala zorlanıyorsanız, bir uzmana başvurmak size yardımcı olabilir.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/how-do-i-deal-with-a-child-who-screams-constantly/