Çocuğum Yatağını Islatıyor, Yardım Edin!

Çocuğum Yatağını Islatıyor, Yardım Edin!

Yatağın ıslatılması birçok çocukta ortaya çıkabilecek çok yaygın bir sorundur. Aşağıda, yatak ıslatmayı azalmasını önlemek için bazı stratejiler bulunmaktadır.

Yatağın Islatılmasını Azaltmak İçin Stratejiler
 

Sıvı Alımı

Çocukların susuz kalmamaları için gün boyunca sıvı almaları önemlidir, ancak yatmadan önce sıvı alımını bırakmak ve azaltmak en iyisidir. Bu durum, çocuk uykuda iken mesanesinin boş olmasını sağlar.
 

Tuvalet Zamanı

Zamanlanmış tuvalet molaları, mesanenin boşaltılmasına yardımcı olur. Gün boyunca tuvalet molaları / zamanlamaları günün diğer bölümlerinde enfeksiyon kapma veya alt ıslatma gibi diğer sorunları önleyebilir. Tuvaleti yatmadan önce en az bir kez kullanmak, çocuğun mesanesini uyumadan önce boşaltmasına yardımcı olabilir. Ebeveynler çocuklarını uykuya hazırlamadan önce tuvaleti bir kez daha kullanmalarını sağlayabilir.
 

Su Geçirmez Yatak Koruyucu

Bir çocuk yatağını ıslattığında, yatağa zarar gelmesini önlemek için su geçirmez yatak koruyucu, battaniyeler ve nevresimler kullanın. Böylece temizlemek de daha kolay olacaktır.
 

Alarm

Bazen çocuklar o kadar derin uyurlar ki, mesanelerinin uyarılması onları uyandırmaz. Çocuğunuzu uyurken tuvaleti kullanması gerektiğinde uyandırmaya yardımcı olacak bir alarm kullanabilirsiniz.
 

Açık İletişim

Çocuğunuzu utandırmamak veya yatağını ıslattığında kendisini kötü hissetmemesini sağlamak önemlidir. Bu hassas bir konu olabilir ve açık iletişim, bu durum gerçekleştiğinde çocuğunuzun kendini rahat hissetmesini sağlamak için önemlidir.
 

Ödüllendirme

Çocuğunuzu yataktan kuru kalktığı gecelerin sabahında takdir edebilir ve ona bazı küçük ödüller, ödül etkinlikleri sunabilirsiniz. Bu çocuğunuzu motive edecek bir yoldur.

Tüm çabalarınıza rağmen yatak ıslatma sorununu aşamıyorsanız ve bununla başa çıkmakta zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

Kaynakça: https://nspt4kids.com/applied-behavior-analysis/help-child-wetting-bed/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94