Çocuğuma Kendi Öğrenme Farklılıklarımı Anlatmalı mıyım?

Çocuğuma Kendi Öğrenme Farklılıklarımı Anlatmalı mıyım?

Öğrenme ve düşünme farklılıklarım var ve 10 yaşındaki çocuğumda da aynı problem var. Ona kendi mücadelelerimden bahsedersem yardımcı olur muyum?

Evet, çocuğunuza kendi sorunlarınızı anlatmak ona çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Çocuğunuz bu tarz problemlerle mücadele eden tek kişi olup olmadığını merak ediyor olabilir. Ayrıca, sorunları ile başa çıkmada daha iyi olup olamayacağını merak ediyor olabilir. Zor zamanlardaki yolculuğunuzla ayrıntıları paylaşmak ona umut verebilir. Mücadele ettiğinizi ve başarılı olmanın yollarını bulduğunuzu bilmek, çocuğunuzun ilerleme kaydedebileceğine inanmasına yardımcı olacaktır.

Tüm hayat derslerinde olduğu gibi, paylaştığınız ayrıntı miktarı çocuğunuzun yaşına ve olgunluk düzeyine bağlıdır. Ama eğer mücadele ediyor ve umudunu kaybetmeye başlıyorsa, bazı şeylerle nasıl mücadele ettiğimiz hakkında konuşmak çok yararlı olabilir. Ona kendi mücadelelerinize özel örnekler verebilirsiniz. Bununla birlikte, bu örnekleri olumlu olarak sergilemek çok önemlidir. İhtiyaç duyduğunuz yardımı alabilmeniz için nasıl çözüm bulabileceğinizi öğrendiğinizi ona gösterin. Çocuğunuza, daha gençken bu tür bir kendini savunmayı yapmaya başladığınızı söylemek, onu da konuşmaya başlamaya teşvik edebilir. Okulda ve toplumda ona yardım edebilecek kişileri aramanın öneminden bahsedin. Başkalarından yardım istemenin biraz zor olabileceğini unutmayın. Hedefinizin çocuğunuzu güçlendirmek olduğunu unutmayın. Mücadelelerinin zor olduğunu ama asla pes etmemesi için onu cesaretlendirin.

Ancak, sorumluluk alma ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilecek kaynakları toplamaya başlama yaşında olduğunu açıkça belirtin. Çocuğunuzla konuşun ve kendi deneyimlerini kullanarak mücadelelerinin “pes etmenin” bir anlamı olmadığını ona gösterin.

Kaynakça: https://www.understood.org/en/family/taking-care-of-yourself/do-i-have-learning-thinking-difference/does-it-help-for-kids-to-hear-about-their-parents-issues?_ul=1*61am4h*domain_userid*YW1wLThfQ1ZOVVAzTGI0bG5tSURrYTZBbnc