Çocuğumun Konuşma Terapisti Neden Ergoterapiyi Önerdi?

Çocuğumun Konuşma Terapisti Neden Ergoterapiyi Önerdi?

Bir konuşma terapistinin, bir çocuğun nöropsikoloji, fizik tedavi, danışmanlık, sosyal grup terapisi ve ergoterapi gibi konuşma terapisiyle birlikte başka terapiler almasını önermesi nadir değildir. Konuşma terapistiniz çocuğunuzunla iletişimi üzerinde çalışıyor olsa da aynı zamanda çocuğunuzun genel gelişiminin “büyük resmi” ve gelişimin diğer yönlerinin konuşmayı ve dili nasıl etkileyebileceği ile de ilgilenir. Ergoterapi ise yaygın olarak uygulanan bir yönlendirmedir.

Ergoterapi çocuğumun konuşmasına ve diline nasıl yardımcı olabilir?

Ergoterapi çocuğunuzun…

Dikkat ve düzenleme:  Sosyal katılım ve dil kullanımı için bir temeldir. Öğrenmek için çocuğunuz odaklanabilmeli, katılabilmeli ve etkileşime girebilmelidir.

Postüral stabilite: Konuşma üretimi için gerekli olan çocuğunuzun çeşitli konuşma seslerini başarıyla çıkarması için çene stabilitesine sahip olmasıdır. Çene stabilitesi, postüral stabilite ile iyileştirilebilen kafa ve gövde kontrolüne bağlıdır.

Duyu entegrasyonu: Çocuğunuzun oral motor becerilerini ve beslenmesini etkiler.

Dili etkileyen yönetici işlev becerileri: Çocuğunuz iletişim kurarken, düşüncelerini ve fikirlerini mantıklı bir anlatı içinde planlayabilmeli, organize edebilmeli ve sıralayabilmelidir.

El yazısı: Yazı dili için gerekli beceriler.

Çocuğunuzun konuşma terapisti, konuşma ve dil ile ilgili olmayan diğer problemler nedeniyle çocuğunuzu ergoterapi için de yönlendirmiş olabilir. Terapistiniz çocuğunuzun gelişiminin “büyük resmi” ile ilgilenir ve çocuğunuzun maksimum potansiyeline ulaşması için tüm alanların ele alınmasını sağlamaya çalışır. Neden yönlendirme yapıldığından emin değilseniz terapistinize sorun. Terapistiniz, yönlendirmenin neden yapıldığını ve çocuğunuzun ek destekten nasıl yararlanacağını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/occupational-therapy/why-did-my-childs-speech-therapist-recommend-occupational-therapy-north-shore-pediatric-therapy/