Çocuğunuz Anaokulu İçin Hazır mı?

Çocuğunuz Anaokulu İçin Hazır mı?

 

Uzmanlar, çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını belirlemeniz için aşağıdaki yönergeleri dikkate almanızı öneriyor.

 

Çocuğunuz lazımlık eğitimi almış olmalıdır.
Her ne kadar tüm okul öncesi programları, çocuğunuzun okul öncesi eğitimine başlamadan önce her konuda eğitimli olmasını gerektirse de, çoğu çocuk gelişimi uzmanı, çocuğunuzun erken çocuklukta eğitime başlamadan önce bağımsız olarak tuvalete girebilmesinin gerekli olduğuna inanmaktadır. Bazı uzmanlar ise aynı fikirde değildir ve sınıfta daha önceden tuvalet eğitimi almış olan diğer çocukların, çocuğunuz için hem bir örnek hem de teşvik sağlayacağını savunur. Hala bezi kullanan olan çocuklar, işlem boyunca acele etmenin olası yararlarını kullanamayabilirler.

Çocuğunuz diğer çocuklarla oynayabilmelidir.
Sosyalleşme, anaokulunun ne anlama geldiğinin büyük bir parçasıdır. Çocuğunuzu anaokuluna kaydettirmenizin başlıca nedenlerinden biri de, deneyimlerden alacağı potansiyel sosyal faydalardır. Ancak mucizeler beklemeyin. Çocuğunuz diğer çocuklarla olan etkileşime ilgi göstermiyorsa, sosyal olarak hazır olma belirtileri göstermeye başlayana kadar kaydı ertelemek isteyebilirsiniz. Her ne kadar anaokulları sosyal becerilerin gelişimini kolaylaştırabilse de, ilk ilginin çocuğunuzun sınıfa girmeden önce tam olması, yararlı olacaktır. Aksi takdirde, çocuğunuz kendini bunalmış ve endişeli hissedebilir, bu da onun daha da geri çekilmesine neden olabilir.

Çocuğunuz sizden uzak kalabilmelidir.
Ayrılma kaygısı, okul öncesi eğitime başlayan birçok çocuk için büyük bir engeldir. Çocuğun okula hazır olmadan önce ebeveyninden veya bakıcısından uzun süre uzak durması potansiyel ve gereksiz yere travmatik durum yaratabilir. Öyleyse, çocuğunuzun hissedeceği endişenin hoş görülebilir veya fazla olacağını nasıl biliyorsunuz? Çocuğunuzu büyükbabasıyla ve büyükannesiyle veya bakıcısıyla geçirdiği süreleri düşünün ve çocuğunuzun böyle bir deneyime nasıl tepki verdiğini düşünün. Çocuğunuz hala inkâr edilemez bir şekilde ağlıyorsa ve ayrılırken sizi bırakmıyorsa, o zaman anaokulu için henüz hazır olmayabilir. Deneyimler daha tolere edilebilir hale gelinceye kadar çocuğunuzun sizden uzakta olduğu süreyi aşamalı olarak artırmanız gerekebilir.

Anaokulu için doğru zaman olup olmadığına karar verirken düşünmeniz gereken bir diğer önemli karar da, sizin böyle bir deneyime hazır olup olmadığınızdır. Birçok anne-baba, ayrılma kaygısını çocuklarından daha fazla düşünür. Çocuğunuzun anaokuluna gitmesi için henüz hazır değilseniz, duygularınız kuşkusuz çocuğunuzu da etkileyecektir. Çocuğunuz muhtemelen sizin kapıldığınız bir endişeye kapılabilir ve bu konu hakkında rahatsızlık duymaya başlayabilir. Bununla birlikte, anaokulu konusunda eminseniz ve deneyimler hakkında heyecanlıysanız ve iyimserseniz, çocuğunuz da bu olumlu duyguları taklit etmeye başlayacaktır.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/how-to-tell-if-your-child-is-ready-for-preschool/?pg=2&internallink=how-to-tell-if-your-child-is-ready-for-preschool#post-1245