Çocuğunuz Büyük Duygular Yaşadığında Ona Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuğunuz Büyük Duygular Yaşadığında Ona Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Yetişkinler çocuklarına olanları anlatarak önemli bir rol oynarlar. Ebeveynler neler olduğunu ve daha sonra neler olacağını çocuklarına açıklayabilirler. Küçük çocuklar anlatılanları tam olarak anlayamadığında bile, her şeyin yolunda olduğu mesajını gönderen sakin ve kendine güvenen ebeveynlerden destek alırlar.

 

Anlatımlar, özellikle küçük çocuklar büyük duygular yaşadıklarında önemlidir. Büyük duygularla korku, endişe ve hayal kırıklığı gibi güçlü duygusal tepkileri kastediyorum. Tepki ağlamayı ve etraflarındakilere rahatsızlık vermeyi içerebilir. Ebeveynler bu duygulara bir isim verebilir ve onları hissetmenin normal olduğu mesajını gönderebilirler. Bir çocuk korkuyorsa, ebeveyn zaman herkesin böyle hissettiğini söyleyebilir ve çocukların güvende olduklarını mesajı ile birlikte, kendisinin onların yanlarında olduklarını bilmelerini sağlayabilir.

 

 

Çoğu durumda, büyük duygular geçinceye kadar beklemek ve bu büyük duygulara sebep olan olayları tekrar gözden geçirmek en iyisidir. Olaydan sonra zaman ayırmak, çocuğun hissettiği şeyler hakkında konuşmak, onu desteklemek ve baş etme becerilerini geliştirmek için işe yarar. Çok küçük çocuklarda bile ebeveynler bu gibi konularda doğru model olabilirler.

 

 

Duygulara bir isim vererek, çocukların duygusal bir kelime hazinesi oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocukların duyguları adlandırmalarına yardımcı olduktan sonra, ebeveynler çocuklarına bu büyük duyguların bir daha ortaya çıkması durumunda ne olacağını ve ne yapacaklarını planlamada yardımcı olabilirler.

 

 

İşe yaramaz görünen şeylerden biri de, ebeveynin çocuğuyla hissettiği şey dışında konuşmaya çalışmasıdır. Yapıcı yaklaşımdan uzak olan bu konuşma duygusal tepki şiddetini arttırıyor gibi görünmektedir ve sıklıkla her iki tarafta da hayal kırıklığı yaratmaktadır. Bir çocuğun tecrübe kazanması için ve sakin olması için bir süre beklemek iyidir. Sonrasında ebeveynler, çocuğun hissettiği duyguları adlandırarak ve bir dahaki sefere tepkilerini nasıl doğru ifade edeceklerini netleştirerek çocuklarının ileriye gitmeleri için uygun bir yol sağlayabilirler.

 

 

Kaynakça
https://littlefolksbigquestions.com/blog/2019/7/10/how-can-you-help-with-big-emotionsgt

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94