Çocuğunuz Ev Ödevleri İçin Sizden Yardım İstiyor mu?

Çocuğunuz Ev Ödevleri İçin Sizden Yardım İstiyor mu?

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza zorluklarla karşılaştığı zaman yardım etmek istersiniz. Çocuğunuza okula başlayana kadar ev ödevi için yardım etmeyeceğinizi düşünmekle yanılıyor olabilirsiniz. Bazı anaokulları bile ev ödevleri verebilmektedir. Bu da çocuğunuzun okulda olduğu kadar ev ödevlerinde de yardıma ihtiyacı olabileceği anlamına gelir.

Ödevin amacı, çocuğunuzun daha önce öğrendiği kavram ve süreçleri güçlendirmeye yardımcı olmaktır. Ev ödevi, sınıfta yakın zamanda öğretilen bilgilerin yenilenmesini sağlar. Maalesef gerçek şu ki çocuklar, kavramlar ilk kez anlatıldığında her zaman anlamayabiliyorlar. Hatta ikinci veya üçüncü kez anlatımdan sonra bile anlayamayabilirler, bu da bilginin tekrar gözden geçirilmesini önemli kılarlar.

 

Çocuğunuz Yaşadığı Zorluk Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?

Çocuğunuzun ev ödevleri hakkında sorunları olduğunu anlamanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri, ödevini yapmaya başladığında kendisini huzursuz hissedip hissetmediğini gözlemlemektir. Diğeri de, ona problemini sormaktır. Çocuğunuz çoğu zaman yardım istemeyi zor veya utanç verici bulabilir.

Yardım Etmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Çocuğunuza, size anlamakta zorlandıkları problem konusunda yardımcı olmak için izleyebileceğiniz birçok yol vardır. En iyi yollardan biri de çocuğunuzun düzenli kalmasına yardımcı olmaktır. Çocuğunuzun, işlerini yapmak için gerekli malzemelere sahip olduğundan emin olun. Her ders için dosyadan not defterlerine kadar düzenli olmak ilerlemeyi çok daha kolay hale getirecektir.

Çocuğunuza yardım etmenin bir diğer yolu da, çocuğunuzun yeni öğrendiği becerilerin gelecekte onlara nasıl fayda sağlayabileceğini göstermektir. Tamamladıkları şeyin sadece yoğun bir ödev olmadığını ve bunun başarılarına katkıda bulunacak bir şey olduğunu bilmeleri gerekir.

Her gece çocuğunuzla birlikte oturup, ev ödevlerinde onlara yardım edecek vaktiniz yoksa bir özel öğretmen ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuza sabırlı ve doğru bir şekilde ev ödevlerini tamamlamayı gösterebilecek birini bulmak, onlar için çok faydalı olabilir.

Çocuğunuzun öğretmenleriyle, çocuğunuzun nerede zorluk yaşayabileceği ve öğretmeninin de yardım etmek için yaptığı şeyler hakkında mümkün olduğunca sık konuşabilirsiniz. Siz ve çocuğunuzun öğretmeni, çocuğunuzun hem evde hem de okuldayken sorun yaşayabileceği her yerde çözüm bulmasını sağlamak için güçlerinizi birleştirebilirsiniz.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/childcare-houston/does-your-child-need-help-with-their-homework/