Çocuğunuz İçin Matematik Öğrenme Fırsatları Yaratma

Çocuğunuz İçin Matematik Öğrenme Fırsatları Yaratma

Çocukların okulda en çok zorlandığı konulardan biri matematiktir. Bu zorlukların birkaç yıl süren öğrenmeden sonra aşılabilmesi iyi olsa da, çoğu zaman matematikle ilgili sorunlar ilkokul, ortaokul ve sonrasında çocuğun peşini bırakmayabilir. Çocuğun akademik alanda başarısını garanti altına almak için, ebeveynler ve öğretmenler tarafından kullanılabilecek farklı stratejiler vardır. Öğrenmenin başlangıç aşamalarında bu stratejiler, çocukların matematikte başarılı olmaları konusunda güven ve beceri kazanmalarına yardımcı olacaktır. Aslında matematiğin, yaşamın ilk altı yılında bir çocuğun anlama becerisini ve ileriye dönük analitik çözümlerde çocuğun nasıl başarılı olacağını önceden belirlediği bilinmektedir. Bu da matematik becerilerini öğretmek için erkenden başlamanızı gerektirir. Bu yazımızda, bunu nasıl yapabileceğinizi sizinle paylaşacağız. Bloklarla oynarken veya bir marketi gezerken bunu bir öğrenme fırsatına dönüştürebilirsiniz.

 

Matematik Hakkında Konuşun

Çocuğunuzun matematikte başarılı olmasını istiyorsanız çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, onlara matematiksel düşünceyi tanımlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları kelimeleri sunmaktır. Bu, çocuğunuzdan günlük yaptığı aktivitelerde bir şeyleri saymasını veya mutfakta yemek hazırlarken farklı boyutlar veya miktarlar hakkında konuşmasını istemekle olabilir. Dilin bu şekilde modellenmesi ve matematiksel kavramlara bağlanması, çocuğunuzun matematiğe açık olmasına ve gelecekte onu daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Kavramsal Matematik Önemlidir

Çocukların matematikte zorlanmalarının ana nedenlerinden biri, matematiğin soyut olması ile ilgilidir. Çocuğunuzun zaman zaman saymasını sağlamak iyi bir fikir olsa da, nicelikleri de bildiğinden emin olmalısınız. Okul öncesi dönemde çocuğunuz yirmiye kadar sayabiliyorken, nicelik söz konusu olduğunda on birin ondan büyük olduğunu bilemeyebilir. Çocuklar zekidir ve bazı şeyleri akıllarında tutabilirler. Bu şekilde de, siz istediğiniz zaman bir şeyleri saydıklarında, aslında ne anlama geldiklerine dair herhangi bir şey bilmeden, tek seferde ezberledikleri bir dizi kelimeyi tekrarlıyor olabilirler. Bu sebeple saymalarının yanında kavramsal ve niceliksel bilgiye sahip olup olmadıklarını da kontrol edin.

Şekillerle Matematiği Keşfedin

Şekiller, matematiksel kavramları öğrenmeye çalışan bir çocuk için çok faydalı olabilir. Öte yandan birçok anne-baba, çocuklarından belirli şekilleri sadece adlandırmasını ister. Bunun yerine, çocuğunuza şekillerin yalnızca ne olduğunu sorarak değil aynı zamanda bu şekillerin nasıl birleştiğini, iki ve üç boyutlu şekiller arasındaki farkın ne olduğunu göstererek şekilleri daha derin bir seviyede anlamalarına yardımcı olun.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/preschool-houston/creating-math-learning-opportunities-for-your-child/