Çocuğunuz Konuşmuyor mu? Belkide Dinleme Yeteneğinizi Geliştirmeniz Gerekir!

Çocuğunuz Konuşmuyor mu? Belkide Dinleme Yeteneğinizi Geliştirmeniz Gerekir!

Çocuğunuzu Dinlemek Neden Bu Kadar Önemlidir?

Ebeveynler, öğretmenler ve çevrimiçi okul psikologları genellikle çocuklar ve gençler için ilk destek hatlarıdır. Güven oluşturmak için çocuklarla ve gençlerle açık bir iletişim hattı oluşması şarttır. Güvenin gerçek değerinin yanı sıra, bu güven duygusu çocuklar ve gençler herhangi bir zorlukla mücadele ederken onlara ciddi anlamda yardımcı olur. Gençlerin yardım için size dönebileceklerini hissetmeleri gerekmektedir.

Açık iletişimi güçlendirmenin yanı sıra, çocukların ve gençlerin ne zaman duygusal bir mücadelenin ortasında olduklarının farkında olmak çok önemlidir. Genellikle çocuklar ve gençler bir zorluk ile mücadele ederken, duygularını ifade etmezler, içlerine kapanık ve sessiz kalmayı tercih ederler. Destek veya yardım için birilerine ulaşmak istemezler. Bu belki de yardımın mevcut olduğunu bilmedikleri için olabilir. Bu, ebeveynlerin, öğretmenlerin ve psikologların sorunu algılamaya duyarlı olmalarını daha kritik hale getirmektedir.

Çocukları ve gençleri açık ve net bir konuşmaya teşvik etmek genellikle zordur. Bu nedenle ebeveynlerin, öğretmenlerin ve psikologların sohbete başlamak için stratejilere ve taktiklere ihtiyaçları vardır. Böylece çocuklarının ve gençlerinin hayatlarına bir şekilde erişebilirler. İyi haber şu ki, çocukların ve gençlerin konuşmaya katılmaları, uygulama yoluyla geliştirilebilecek bir beceridir.

1. Çocukların ve Gençlerin Güvende Hissetmeleri Gerekmektedir

Çocuk veya bir genç ile olan konuşmalarınızda güven duygusu yaratamazsanız, tüm iletişim çabası boşa gider. Çocuklar ve gençler konuşmadan önce kendilerini rahat hissetmek istekler. Öncelik olarak onlarla neden konuşmak istediğinizi bildirin. Özellikle çocuklar, başlarının belada olabileceğinden ve konuşmaya başlamanın sadece sorunları veya bir cezayı ortaya çıkaracağından korkarlar. Sadece yardım etmek için geldiğinizden emin olmaları en iyisi olacaktır.

Örneğin ebeveynler, konuşmak için haftalık bir zaman planlamayı düşünebilirler, böylece konuşma akışını kolaylaştıracak bir beklenti oluştururlar. Bu birlikte kahvaltı ya da öğle yemeği yemek kadar basit bir ortamda olabilir. Alternatif olarak, duygularını bir nota yazmasını isteyebilirsiniz. Her zaman mevcut olduğunuzu bildiren mesajınızı iletirken baskıyı gidermek adına her şeyi denemelisiniz.

2. Yardım Çağrısı Onayınızı Gerektirir

Bir çocuk veya genç sizinle üzgün hissettiğini veya üzgün olduğunu paylaşıyorsa, bu duyguları sizinle paylaştığı için onunla ne kadar gurur duyduğunuzu ona bildirin. Konuşmanın cesaretini ve size yatırılan güveni takdir edin. Sizden talep edilen yardım sağlayabileceğinizden daha fazlaysa, çevrimiçi okul psikoloğu uzmanına danışmaktan çekinmeyin.

Çocuk veya gencin üzüntü, öfke, kaygı, korku, hayal kırıklığı, sevinç ve heyecan gibi duyguları ifade etmesi için bir açıklık ve güvenlik atmosferi yaratmak önemlidir. Herhangi bir zamanda herhangi bir duygu hakkında konuşmaya açık olun, çocuğuzun onu yargılamayacağınızdan emin olmasını sağlayın.

3. Gencin Beden Diline Odaklanmanız Gerekiyor

Başka bir kişinin hissettiklerinin özüne gitmek ve iletişim kurmaya çalışmak istiyorsanız, kelimelerin yanı sıra beden dili ve konuşma tonuna odaklanmanız ve onu anlamanız gerekmektedir. Beden dili ile size söyleneni anlamanız yanı sıra, sözsüz mesajlar ile cevap vermeniz en iyisi olacaktır.

Örneğin, “Bu öğleden sonra son derece sessizdin. Okulda bir şey oldu mu?” Çocuğunuzun yüz ifadelerine ve beden diline dikkat edin. Dinleme sadece kelimeleri duymaktan ibaret değildir, aynı zamanda içerdiği mesajı anlamakla da ilgilidir.

4. Yanlızca İşitme Yetmez; Dinlemeniz de Gerekmektedir!

Çocuklar iletişim kurmaya ve bunu iyi yapmaya istekli olduklarında onları övmek faydalıdır. Çocukları iyi iletişim kurduklarında övmek, bunu yapmayı devam etmelerine teşvik edecektir. Çocuklar bu iltifatı yetişkinlerden daha fazla severler, fakat bazen bir tane iltifat verildiğinde rahatsız edici olanları da yaparlar.

Çoğu zaman çocuğunuzun, onu rahatsız eden bir konuyu ne zaman sizinle paylaşacağını tahmin edemezsiniz. Çocuğunuzla konuşmak için o özel anı beklemeyin. Gün boyunca işler hakkında konuşma alışkanlığını edinin. Bu, iletişim hatlarının açık olmasını sağlar ve çocuğunuzun gerektiğinde size gelmesini daha rahat hale getirir. Diyalog halihazırda mevcut olduğunda, sadece eldeki probleme yönlenmeleri gerekmektedir.

Zaman ayırmanız ve çocuğunuzun veya gençinizin ne söylediğini aktif olarak dinlemek için sabrınız olmalıdır. Çoğu zaman, çocukların aradığı onları dinleyecek birisidir. Düşüncelerini tam olarak duymadan önce öneriler sunmak verimsizdir. Çocuklar bazen bir ebevynin veya öğretmenin kaygısı için her şeyi düzeltmek adına çaba gösterirler. Fakat çoğu zaman onları düzeltmek yerine dinlemek, ihtiyaç duydukları şeydir.

Çocuğun veya gencin öfke, utanç, endişe, korku veya üzüntü gibi paylaşması gereken her şeyi dinleme ve duyarlı olma kapasiteniz, onlar için gerekli οlan ve ihtiyaç duyulan şeydir. Çocuğunuza düşüncelerini ve duygularını önemsediğinizi ve onları ifade etmesine yardımcı olmakla ilgilendiğinizi göstermek, yapabileceğiniz en yararlı şeydir.

Çocuğunuza gerçekten onu dinlediğinizi bildirmenin kolay bir yolu olarak, çok fazla göz teması yaparken söylediklerini tekrarlamanızdır. O konuşurken sözünü kesip, konu hakkında yorumda bulunmayın. Bu, saçma bir şey söylediğinde veya kendini ifade etmek adına kelimeler bulmaya çalıştığı esnada bile geçerlidir.

Kaynakça: https://globalteletherapy.com/your-child-isnt-talking-maybe-you-need-to-improve-your-listening/