Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz okula gitmeden hemen önce karın ağrısından mı şikayet ediyor? Evde kalırsa, belirtiler kayboluyor ve ertesi sabah tekrar mı ortaya çıkıyor?

Öyleyse, çocuğunuzun “okulun reddi” olarak bilinen bir problemi olabilir. Okul reddetmesi olan çocuklar, genellikle bir tür endişe nedeniyle okula gitmekte ve/veya okulda kalmakta zorlanırlar. Ebeveynler, çocuklarını okula götürmek için büyük bir zaman ve enerji harcarlar, ancak başarılı olamazlar.

 

Bu durumda yapmanız gereken bazı adımlar:

1.Fiziksel nedenleri kontrol edin.

Çocuğunuz fiziksel semptomlardan şikâyetçi ise, onu bir doktor tarafından kontrol ettirin.

2.Çocuğunuzla konuşun.

Onu rahatsız eden şeylerden bahsederken, aynı zamanda okula gitmek gerektiğini planlarına katın. Bazı çocuklar kendilerini rahatsız eden şeyleri rahat bir şekilde ifade edemezler. Bu durumla karşılaştığınızda konuşmak için çocuğunuzu zorlamayın. Böyle durumlarda çocuğunuza iletmeniz gereken en önemli mesaj çocuğunuzun bu sorunu çözebileceğine inandığınızı ona göstermek ve yardım etmek için orada olacağınızı hissettirmektir.

3.Ders vermeyin.

Okula gitmenin önemi hakkında uzun tartışmalardan kaçının. Ders vermek hiçbir işe yaramaz ve hatta işleri daha da kötüleştirebilir. Herhangi olumsuz algı, bir sorunu güçlendirebilir ve devam ettirebilir.

4.İpuçlarını takip edin.

Çocuğunuz hastalıktan şikayet ettiğinde ipuçları arayın. Mide ağrısı veya baş ağrısı ile uyanıyor mu? Cumartesi günleri de hasta hissediyor mu? Objektif olun. Bunu suçlayıcı olmadan ifade edin; Çocuğunuzu savunmaya sokmanın anlamı yok. Çocuğunuzun okuldan kaçınmasına neyin sebep olduğuna dair ipuçları arayın.

5.Okuldaki öğretmenleri ile görüşün.

Her iki ebeveyn de öğretmen ve / veya rehberlik öğretmeni ile görüşmelidir. Bu, dahil olduğunuz ve sorun üzerinde çalışmaya kararlı olduğunuz konusunda okula mesaj gönderir.
 

 

{!GALLERY}