Çocuğunuz Psikotropik İlaç Almadan Önce Öğrenmeniz Gereken Şeyler

Çocuğunuz Psikotropik İlaç Almadan Önce Öğrenmeniz Gereken Şeyler

Andy Smithson anlatıyor:
 

Çocuğunuzun davranışlarıyla yıllardır mücadele ediyorsunuz ve yardım için ne yapacağınızı, nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Ofisimde her gün çocuklarının dikkat çekme, hiperaktivite, agresiflik, tekme atma ve öfke nöbeti gibi sorunları olan ebeveynlerle görüşüyorum. Çocuklarının neden böyle davrandıklarına dair cevaplar istiyorlar. Bunu değiştirmek için ne yapacaklarını bilmek istiyorlar.

 

Bu seviyedeki ebeveynler genellikle bir şeyler arıyorlar. Çocuklara üstünlük sağlayacak ve işleri biraz daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olacak şeyler arıyorlar.

Ebeveynler, bir danışman olarak çocuklarına ilaç önerip önermediğimi sıkça soruyorlar.

Ebeveynlere, danışmanların ilaç önermek veya reçete yazmak için nitelikli olmadıklarını anlatıyorum ancak doğru soruları sormalarını ve bilinçli kararlar vermeyi öğrenmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum.

Davranışsal sıkıntılar için ilaç tedavisini düşünürken, ebeveynlere çocuklarının ruh hallerine, düşüncelerine ve davranışlarına neden olan veya katkıda bulunan bir çok şeyin olduğunu hatırlamalarını öneririm. Ebeveynlerden zihin-beden ilişkisini düşünmelerini isterim ki çocukların çoğunun, hissettikleri, düşündükleri ve yaptıkları şeylerin beyin kimyasal bileşenlerine ait olduğunu kabul etsinler. Şaşırtıcı olan şey ise bedenin içinde ve dışında olanların veya vücudumuza aldığımız şeylerin biyolojik olayların gerçekleşmesini de etkilemesidir.

İlaç, zihinsel sağlıkla ilgili bazı biyolojik konuların ele alınmasında çok önemli bir amaca hizmet edebilir ancak istenmeyen yan etkilere de sebep olabilir. İlaçlar hakkında soru soran bir ebeveynin işi, yeterli araştırma yapmak, çocuğu ve ailesi için en iyi kararı vermenin avantaj ve dezavantajlarını ölçmektir. Aşağıdaki sorular bu kararı vermenize yardımcı olabilir.

İlaçlı Müdahaleye Başlamadan Önce:
 

 

  • Davranış veya belirtiler ne kadar şiddetli?
  • Davranışları veya belirtileri ilaçlı ya da ilaçsız yönetebilir miyim?
  • Davranışını yönetmeme yardımcı olabilecek destek ve kaynaklar nelerdir?
  • Daha önce neler denedim? Denediklerimin hangisi işe yaradı?

 

Bu sorularının cevabını öğrenmeniz gerekir, bu cevaplar ilaçlı tedaviye başvurup başvurmama hakkında size yardımcı olabilir. Yine de en doğru kararı sağlık uzmanınız verecektir. İlaç tedavileri hakkında bir uzmana başvurabilir, bilgi ve yardım talep edebilirsiniz.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/questions-to-ask-before-putting-your-child-on-psychotropic-medication/