Çocuğunuz Yapamam Dediğinde Çocuğunuza Ne Söylemelisiniz?

Çocuğunuz Yapamam Dediğinde Çocuğunuza Ne Söylemelisiniz?

Tüm çocukların iyi yaptıkları ve yapmakta zorlandıkları şeyler vardır. Çoğu çocuğun “Yapamam!” ya da “Bu çok zor!” dediği anları olur. Çocuğunuz bu tür yorumlar yaptığında ne söyleyebilirsiniz?

1. “Bunun senin için zor olduğunu biliyorum.”

Zorlu konuşmalardan çekinmeyin. İçgüdünüz size ilk “Bu doğru değil. Bunu yapabileceğini biliyorum!" dedirtmek istiyor olsa dahi. Çocuklar size bir şey yapamayacaklarını söylediklerinde size açılıyorlar. Çocuğunuza onu anladığınızı söyleyin. Bu çocuğunuzu dinlediğinizi ve sohbeti yönetmesine izin vermeye istekli olduğunuzu gösterir. Çocuğunuzun zorluklar ile mücadelesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz size bu zorlukların nasıl hissettirdiğini ve günlük hayatını nasıl etkilediğini söyleyebilir.

2. “Size hiç bahsetmiş miydim…”

Arkadaşlarınız ve ailenizle ilgili hikayelere bir şeyler eklemek aranızdaki buzların erimesine yardımcı olabilir. Herkesin bir şeylerle nasıl mücadele ettiği hakkında konuşmak ılıman bir konuşma yapmanızı sağlar. Belki yollarda kaybolma özelliğiniz ile meşhursunuzdur ancak haritaları okumada sorun yaşayıp yaşamadığınız hakkında hiç konuşmadınız. Ya da belki büyükbabanın çorapları asla uyuşmaz, ama çocuğunuz bunun büyükbabanın renk körü olmasından ötürü olduğunu bilmiyordur. Bu hikayelere bağlam eklemek, insanların neden bazı şeyleri yapmakta zorlandıklarıyla ilgili konuşmaya başlamak çocuğunuz için iyi bir yoldur.

3. “Sen bunu şimdilik yapamazsın.”

“Şimdilik” kelimesini eklemek, neler olabileceği hakkında konuşmanıza olanak tanır. Büyüme zihniyeti fikrini, yeteneklerin zamanla gelişebileceği inancını ortaya koymanız için bir yol sunar. Ayrıca çocuklara onlardan beklentileriniz olduğunu söyler, çünkü çocuğunuz bazı zorluklar ile mücadele ediyor. Ancak bu beklentileri yaptıklarınızla desteklemelisiniz. Örneğin çocuğunuza yıkılabilecek büyük projelerin nasıl yönetilebilir bir plan şekline dönüştürebileceğini gösterin. Ya da çocuğunuzun hatalardan ders çıkarmasına ve “Yapamam” dan “Yapabiliyorum” a geçmesine yardımcı olmak için düşünce yapısını büyütme faaliyetlerini deneyin.

Çocuğunuza Daha Fazla Yardım EtmeninYolu

Çocukların her zaman büyük resmi göremediklerini unutmayın. Ne yaptıklarını fark etmeyebilirler. Farklı öğrenen ve düşünen çocukların kolayca cesaretleri kırılabilir. Çünkü yaşıtları olan diğer çocuklardan daha farklı şeylerle mücadele edebilirler. “Yapamam” ın üstüne “Ben aptalım” gibi şeyler söyleyebilirler. Çocuklar zorlandıklarında nelerin iyileştirilmesi gerektiğine odaklanmanız doğaldır. Ama çocuğunuzun güçlü yanlarını da tanımayı unutmayın.

Kaynakça

Bu yazı Amanda Morin tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.