Çocuğunuz Yapamam Dediğinde Ne Söylemelisiniz?

Çocuğunuz Yapamam Dediğinde Ne Söylemelisiniz?

Tüm çocukların iyi yaptıkları ve onlar için zor olan şeyleri vardır. Ve çoğu çocuğun "Yapamam!" veya "Bu çok zor!" dediği anlar olur. Çocuğunuz bu tür yorumlar yaptığında ne söyleyebilirsiniz? İşte size üç fikir!


"Bunun Senin İçin Zor Olduğunu Biliyorum"

Zor konuşmalardan kaçınmayın. İlk içgüdünüz "Bu doğru değil. Bunu yapabileceğini biliyorum!" Ama çocuklar size bir şey yapamayacaklarını söylediğinde, size açılıyorlar.

Onları anladığınızı söyleyin. Bu dinlediğini ve sohbeti yönetmelerine izin vermek istediğini gösterir. Çocuğunuzun mücadelelerini biliyor olabilirsiniz. Ancak çocuğunuz size nasıl hissettiğini ve günlük hayatı nasıl etkilediğini söyleyebilir.


"Size Hiç Bahsetmiş Miydim …"

Arkadaşlarınız ve ailenizle ilgili hikayelere bir şeyler eklemek, buzları kırmanıza yardımcı olabilir. Herkesin bir şeyle nasıl mücadele ettiği hakkında iyi huylu bir şekilde konuşmanıza izin verir.

Belki kaybolmakla ünlüsünüz, ama haritaları okumakta zorlandığınız için bundan hiç bahsetmediniz. Ya da belki büyükbabanın çorapları asla eşleşmez, ama çocuğunuz büyükbabanın renk körü olduğu için bunun farkında değildi. Bu hikayelere bağlam eklemek, insanların neden bazı şeyleri yapmakta zorlandıklarına dair konuşmalar başlatmak için iyi bir yoldur.


“Sen Henüz Bunu Yapamazsın”

"Henüz" kelimesini eklemek, neler olabileceği hakkında konuşmanızı sağlar. Size bir büyüme zihniyeti fikrini – yeteneklerin zaman içinde gelişebileceği inancını – tanıtmanın bir yolunu sunar. Ayrıca çocuklara, bir şeyle mücadele ettikleri için onlardan daha azını beklemediğinizi söyler.

Ancak bu beklentileri desteklerle yedeklemeniz gerekir. Örneğin, çocuğunuza büyük projeleri daha yönetilebilir bir plana nasıl ayıracağını gösterin. Ya da çocuğunuzun hatalardan ders almasına ve "yapamam" dan "yapabilirim" e geçmesine yardımcı olmak için gelişim zihniyeti etkinliklerini deneyin.


Çocuğunuza Yardım Etmenin Bir Kaç Fazladan Yolu

Çocukların her zaman büyük resmi görmediğini unutmayın. Neyi iyi yaptıklarını fark etmeyebilirler. Farklı öğrenen ve farklı düşünen çocukların da cesareti kolayca kırılabilir. Bunun nedeni, kendi yaşlarındaki diğer çocuklardan daha sık sorunlarla mücadele edebilmesidir. "Yapamam" ın yanı sıra "Ben aptalım" gibi şeyler söyleyebilirler.

Çocuklar zorlandıklarında, neyin iyileştirilmesi gerektiğine odaklanılması doğaldır. Ancak çocuğunuzun güçlü yönlerini de tanımayı unutmayın.


Kaynakça

Bu makale Amanda Morin tarafından yazılmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.