Çocuğunuza Beklemeyi Öğretmek İçin 3 İpucu

Çocuğunuza Beklemeyi Öğretmek İçin 3 İpucu

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ben merkezli, sevgi dolu, düşünceli varlıklardır. Bir dakika boyunca gülüyorlar ve oyun oynuyorlar. Bir sonraki dakikada ise yere düşüp debeleniyorlar çünkü bir şeye sinirleniyorlar.

İki yaşındaki güçlü bir iradenin ebeveyni olarak, yaşadığım en büyük zorluklardan biri ona nasıl bekleyeceğini öğretmek oldu.

Kabul edelim, çocuklar en hasta insanlar değiller. Akşam yemeği yapmaya çalışırken çocuğuma karşı sabırlı olmakta zorlanıyorum ve ondan sürekli “Anne, istiyorum… Anne, ihtiyacım var…” gibi ifadeler duyuyorum. Bekle kelimesinin onlar için geçerli olmadığı açık.

 

İyi günlerinizde çocuğunuza nasıl bekleyeceğini öğretmeniz için kullanabileceğiniz bazı ipuçları.

  • Onları Dile Maruz Bırakın – Yürümeye başlayan bir çocuk tam olarak nasıl hissettiğini ifade edecek bir dile sahip değildir ancak onlarla bu duyguları konuşmak için ise çok erken de değildir. Çocuğunuz oyun alanında sırasını beklerken sinirlendiğinde, “Sıranı beklemelisin” demek yerine, “Sinirlendiğini görüyorum ama beklemelisin. Beklemek zor! Şimdi sıra sende.” diyebilirsiniz.
  • Hazır Olun – Çocuğunuza beklemeyi öğretmenin en iyi yollarından biri de, onları başarı için hazırlayıp sonra onları övmektir. Çantanızı, çocuğunuzun bir restoran gibi yerlerde ve beklemesi gereken zamanlarda sade fakat ilgi çekici etkinliklerle dolu tutun. Benim çantamda bebeklerin favorilerinden olan bazı küçük oyuncaklar, çıkartma kitapları gibi şeyler var. Ayrıca şarkılar söyleyerek veya hikâyeler anlatarak çocuğunuzun sabırla beklemesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzu, iyi davrandığında ve istenen davranışı kabul ettiğinde övün.
  • Onlara Görsel Sunun – Yürümeye başlayan bir çocuk birkaç dakika kavramını anlayamaz ancak onlara görsel bir zamanlayıcı kullanarak bunu öğretebilirsiniz. Çocuk dostu birkaç görsel zamanlayıcı uygulaması vardır. En sevdiğim uygulama zaman geri sayılırken sevimli bir resim oluşan Çocuk Geri Sayımı uygulamasıdır. Zamanlayıcı çocuğunuza kontrol hissi verir.

Yeni yürümeye başlayan bir çocukla hayat bazen zor olabilir. Çocuğunuzun beklemek için sabrının olmadığı zor zamanlarda bunun uzun sürmeyeceğini unutmayın.

 

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/blog/tips-to-teach-your-toddler-about-waiting/?internallink=detour