Çocuğunuza Erteleme Davranışını Bırakma Konusunda Yardımcı Olun

Çocuğunuza Erteleme Davranışını Bırakma Konusunda Yardımcı Olun

İşlerinizi çok hızlı bir şekilde halledeceğinizden emin olduğunuz zamanlar olsa bile, en iyi planlar bile bazen başarısız olur. Ertelemeyi önlemek için bu yararlı stratejileri çocuğunuza öğretin ve birlikte uygulayın.

Çocuğunuzun Erteleme Davranışını Bırakmasına Yardımcı Olacak İpuçları:

Çocuğunuzla oturun ve tamamlanması gereken tüm işleri düzenleyin. Bu görevleri, öncelik durumlarına göre sıralayın. Önceliği yüksek olan işler tamamlandığında, çocuk daha az önemli öğelere geçebilir. Bunu günlük veya haftalık olarak yapabilirsiniz.

Görsel zamanlamaya göre görevleri kesin. Görsel bir takvime günlük görevler ekleyin, böylece çocuğunuz yapmakla sorumlu olduğu işleri görebilir. Ödevin tamamlanması bir günden daha uzun sürüyorsa, bu görevi birkaç gün boyunca daha küçük zaman aralıklarına bölebilirsiniz. Bu görevi tamamladıktan sonra, çocuğunuz bir tatmin duygusu kazanmak ve kalan işte aktif bir statüye sahip olmak için görevi devredebilir.

Ödevleri kontrol edin. Ev ödevlerine başlamadan önce bu önemli adımı çocuğunuz için modelleyin. Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde ders konularını, ödev defterini ve görevlerini kontrol etmesi için teşvik edin. Bu sadece ödevi değil, yemek için parayı vs. diğer önemli bilgileri takip etmeyi içerebilir. Bu öğelerin hepsi büyük görsel programa yerleştirilebilir.

İletişimde açık olun. Cezalandırıcı olmayan tavırla açık iletişimi teşvik edin. Tamamlanması gereken çok iş olsa bile, çocuğunuza hafta boyunca tablet veya oyun oynayabileceğini bildirin. Zamanı ve eğlenceyi planlamak, çocuğunuz eğlencenin ve boş zamanın da etkilendiğini görebiliyorsa, işi tamamlamak zorunda kalmanın mantıksız, olumsuz düşüncelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/help-your-child-stop-procrastinating/