Çocuğunuza Karşı Kullanmamanız Gereken İfadeler

Çocuğunuza Karşı Kullanmamanız Gereken İfadeler

Ebeveynler ve çocuklar mükemmel olsaydı her şey çok iyi olurdu ancak ne yazık ki hep mükemmel değildirler. Ebeveyn olduğunuzda ve hayal kırıklığına uğradığınızda çocuğunuza bir şeyleri düşünmeden söyleyebilirsiniz. Aşağıda çocuklarınıza söylemekten kaçınmanız gereken ifadeler listelenmiştir.

“Keşke hiç doğmamış olsaydın.” Hiçbir çocuğun, ebeveynlerinin bu yorumunu duymaması gerekir. Çocuğunuza çok sinirli olsanız bile eğer bu ifadeyi söyleyeceğiniz zaman yerine dilinizi ısırın. Bu cümle sadece çocuğun duygularını incitmekle kalmaz, aynı zamanda öz saygısına da zarar verir ve onun istenmediğini hissetmesine neden olur.

“Acele et yoksa seni burada bırakacağım.” Çocuklar zaman kavramını yetişkinler kadar iyi anlayamazlar. Çocuğunuzda zaten terk edilme veya kaybolma korkusu varsa ve siz bu ifadeyi kullanırsanız onun endişelerini ikiye katlarsınız. Canını sıkan şeylerin nedenini anlamaya çalışın ve onu korkutmadan yardımcı olmak için elinizden geleni yapın.

“Senden istediklerimi asla yapamazsın.” Bu ifadeyi tekrar tekrar kullandığınızda, çocuğunuz ileriki dönemlerde hiçbir şeyi doğru yapamıyormuş gibi hissetmeye başlayacaktır. “Bunu bu şekilde yapmanı istiyorum.” ifadesini kullanmayı deneyin. İstediklerinizi onu özel hissettirerek belirtin, böylece isteklerinizi anlayabilecekler ve başarabileceklerdir.

“Keşke kardeşin gibi olsaydın.” Kimse başkasıyla kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Çocuğunuz sadece takdir edilmek ister. Bunun gibi ifadeleri kullanmak çocuğunuzun yetersiz kalmasına ve kardeş rekabetinin ateşlenmesine yol açar. Bu tür bir ifadeyi duyan bir çocuk genellikle hiçbir zaman kardeşleri kadar iyi olamayacağını ve hiç bir şeyi başaramayacağını hissedebilir. Çocuklarınızı kıyaslamak yerine, onun kendi güçlü yönleri ve yetenekleriyle farklı biri olduğunu kabul edin. Farklılıklarını övün ve onları oldukları gibi sevin.

“Çocuğunuzun diğer ebeveyni hakkında olumsuz konuşmayın.”  Çocukların anlaşmazlıklarınızın ortasında kalmaması veya eşiniz hakkında olumsuz konuştuğunuzu duymaması gerekir. Bu, çocuğun kendi tarafını seçmek zorunda kalacağını düşünmesine neden olabilir. Eşinizden ayrılsanız bile sadece çocuğunuzun yanındayken o kişi hakkında iyi şeyler söylemek önemlidir.

“Bunu karşılayamayız.” Çocuğunuza sık sık bir şeyi karşılayamayacağınızı veya alamayacağınızı söylerseniz, paranın mutluluğu da satın alabileceğini düşünmeye başlayabilirler. Ayrıca ailenizin doğru olmasa bile ekonomik zorluklar yaşadığı kanısına varabilirler. Onların isteklerine karşılık hayır cevabınız için bu ifadeyi neden olarak kullanmak zorunda değilsiniz.

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/parenting/things-not-to-say-to-your-kids/#.XLrsmNjVLIU