Çocuğunuza Kekemeliği Açıklamak

Çocuğunuza Kekemeliği Açıklamak

Çocuklar genellikle oldukça meraklıdır ve neden kekelediklerini sorarlar. Böyle bir soruya nasıl cevap verilebileceğini bilmek oldukça zordur, çünkü yalnış bir şey söyleyebileceğimizden korkarız. Yine de, birçok çocuğun yetişkinler bu soruyu ciddiye aldığında, onlarla neler olduğu hakkında dürüstçe konuştuğunda ve neden diğer insanlardan farklı konuştuklarını açıkladıklarında rahatladıklarını gözlemledik.

            Aşağıdaki bilgiler kekmelik birliğinin çocuklar için hazırladığı Bazen Kekeliyorum isimli kitabından alınmıştır. Eğer çocuğunuz size neden kekelediğini sorarsaaşağıdaki cümleler size uygun bir cevap sunmaya hazır bir şekilde hazırlanmıştır.

1- Sizine kekeletir?

            Tüm insanlar farklıdır. Bazı şeyleri iyi yaparlar, bazı şeyleri ise o kadar iyi yapamazlar. Bazı çocuklar hızlı koşarlar; bazı çocuklar ise o kadar hızlı koşamazlar. Bazı çocuklar rol yapmakta veya resim çizmekte iyidirler. Bazı çocuklar ise bunları yapmayı zor bulurlar.

            Resim çizmeyi örnek alalım. İyi resim çizmek için ellerindeki kaslar, kollarındaki kaslar ve parmakların birlikte rahat hareket etmelidirler. Resim çizmekte zorlandığında, tüm bu kasların birlikte hareket etmesi senin için zor oluyor demektir; bu senin için bir tür zayıf noktadır. Ancak bu büyük bir sorun değil- yalnızca iyi resim çizmek için daha fazla zaman harcamalısın. Eğer çok hızlı yapmaya çalışırsançiziminin güzel olma ihtimali oldukça düşük olur.

            Kekemelik de buna benzer. Eğer acelen varsa, bir şeyleri çabuk söylemek istiyorsan veya gergin hissediyorsan, konuşmak senin için daha da zor bir hale gelebilir ve kekelemeye başlayabilirsin. Ve eğer kekemeliğin yanlış olduğundan endişelenirsen ve kekelememek için çok uğraşırsankekemeliğin daha da kötüye gidebilir.

            Kekelemekten çok korkan çocuklar birçok durumda konuşmaktan kaçınırlar. Telefonu cevaplamaktan, cümlelerini bitirmekten kaçınır, ya da daha kolay çıkan kelimeleri seçerek konuşmayı tercih edebilirler. Bu hiç de eğlenceli değildir. Dolayısıyla kekeleme hissi geldiğinde olmasına izin vermek, durdurmaya veya saklamaya çalışmamak en iyisidir. Daha az gergin ve daha sakin hissedersiniz, bu durumda konuşmak daha kolay olur.

KAYNAKÇA: https://www.stutteringhelp.org/explaining-stuttering