Çocuğunuza Kelimeleri Bulma Konusunda Yardımcı Olmak İçin İpuçları

Çocuğunuza Kelimeleri Bulma Konusunda Yardımcı Olmak İçin İpuçları

Ebeveynler, bazen çocuklarının yanıt vermelerinin daha uzun sürebileceğini, doğru sözcüğü seçmekte zorluk çekebileceklerini veya “ıım” veya “şey” gibi dolgu sözcüklerini beklenenden daha sık kullandıklarını fark edebilirler. Bunların hepsi kelime bulma güçlükleri veya istenen bir kelimeyi elde etme güçlüğü olarak adlandırılır. Bu çocuklar kelime dağarcığı ile ilgili zorluklar yaşamıyor, kelimeleri biliyorlar, sadece istenen zamanda onlara erişemiyorlar. Kelime bulma veya kelimeyi geri çağırma ile ilgili zorluklar dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, okuma bozuklukları ve spesifik dil bozuklukları ile ilişkilidir. Kelime bulma güçlükleri tedavi edilmediği takdirde, bir çocuğun okuldaki başarısını, özellikle sözlü ve yazılı iletişim açısından etkileyebilir.

Çocuğumda kelime bulma zorlukları var. Peki, şimdi ne olacak?

Bir dil ve konuşma terapisti bu konuda size yardımcı olabilir. Doğrudan terapi bu zorlukları hedefleyebilir ve hem evde hem de okulda yardımcı olacak stratejiler sağlayabilir. Ebeveynler, bu ipuçlarını günlük rutinlerine dâhil ederek evde çocukları ile de çalışabilir:

Bekleyin:

Çocuğunuz ne söylemek istediğini biliyor, biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Çocuğunuzun bu zorlukları aşmasına, istenen kelimeyi bulmasına ve bir konuşmaya katılmasına izin vermek, sadece benlik saygısına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda strateji kullanımını da teşvik edecektir.

Açıklayın:

Çocuğunuz zorluk çekiyorsa, onu bir nesneyi veya deneyimi tarif etmeye teşvik edin. Yetişkinler olarak hepimiz “Dilimin ucunda!” diyoruz ve bu stratejiyi kullanıyoruz. Aşağıdaki özellikleri tanımlamasını sağlayarak çocuğunuzu destekleyin:
 

  • Renk (kahverengi olabilir)
  • Şekil (yuvarlak)
  • Boyut (elime tam oldu)
  • Hissetme (yumuşak veya gevrek)
  • Parçalar (çikolata parçaları, kuru üzüm vb. olabilir)
  • Nerede buluruz? (bakkalda)
  • Kim kullanıyor? (hepimiz kullanıyoruz)
  • Ne zaman kullanıyoruz? (akşam yemeğinden sonra)
  • Bununla ne yapacağız? (ye)

Bu stratejiler kelime bulmada zorluk çekmeyen çocuklar için de yararlı olabilir. Bir şeyleri tanımlamak dil gelişimini ve büyümesini teşvik edecek ve çocukların kelime repertuarlarını genişletmelerine olanak sağlayacaktır.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/tips-to-help-your-child-with-word-retrieval-north-shore-pediatric-therapy/