Çocuğunuza Kişisel Güvenlik Konusu Nasıl Öğretilir?

Çocuğunuza Kişisel Güvenlik Konusu Nasıl Öğretilir?

Bir Bakışta

  • Kişisel güvenlik konusunu farklı tarzda öğrenen ve düşünen çocuklara öğretmek çok önemlidir.
  • Potansiyel olarak güvenli olmayan durumlarla başa çıkmak için özel derslere ihtiyaç duyabilirler.
  • Çocuğunuza bu konularda açık konuşmak önemlidir.

Kişisel güvenlik söz konusu olduğunda, farklı öğrenen ve düşünen çocuklar diğer çocuklardan daha savunmasız olabilir. Peki çocuğunuza “güvenli” ve “güvensiz” insanları nasıl öğretebilirsiniz?

Bu ipuçlarıyla başlayın.

Tedbirleri erkenden, sık ve çok açık bir şekilde söyleyin.

Çocuğunuza şunları söyleyin: “Sen gelip bana sormadıkça asla kimseyle gitme.” Ya da “Benden başka biriyle gidersen sana kötü şeyler olabilir.”

Rahatsız edici duygular hakkında konuşun.

Sözlerinizi sade tutabilirsiniz, ancak çocuğunuzu rahatsız edeceğini bildiğiniz durumlar hakkında konuşmak önemlidir. Çocuklara hangi zamanlar garip, “kapalı” veya rahatsız hissettiklerini sorun ve bunun nasıl hissettiklerini açıklamalarını isteyin. Bu rahatsız edici durumları şimdi düşünmek, çocuğunuzu daha sonra güvende tutmanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuz konuşurken korkuyor veya endişelenmeye başlıyorsa, biraz geri çekilin. Bu, çocukların anlaması veya ifade etmesi için onlara çok ağır gelebilir. Çocuğunuzun mevcut duygularını hakkında konuşun. O an konuşmaz ise sonra, daha sonra, geri dönüp rahatsız edici senaryo hakkında daha fazla konuşabilirsiniz.

“Zor insanlar” hakkında konuşun.

Yabancıların fikri bazı çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir. Ve bazı güvensiz insanlar, maalesef, çocuklarınızın gerçekten tanıdığı insanlardır (- düzenli olarak görebilecekleri insanlar). Kime dikkat edileceğini açıklamanın bir yolu “zor insanlar” dan bahsetmektir. Çocuğunuz küçükken ona “Çoğu insan oldukça iyidir. Ama bazı insanların sorunları var ve o kadar iyi değiller. Seni onlardan korumak benim işim.” diyebilirsiniz. Çocuklar büyüdükçe, güvenliklerinden de sorumlu olduklarını belirtmeye başlarlar. Ve eğer birini tanıyor olsalar da tanımıyorlarsa da bunun hakkında konuşmak için size gelebilirler.

Açık olun

Çocuğunuza, güvenli olmayan kişilerin yapabileceği rahatsız edici şeylerden bazılarını açıklayın. Örneğin, bu insanlar çocuklara çok dikkat edebilir ve hatta onlara hediye verebilirler. Çocuklar durmalarını istediğinde bile çocuklarla fiziksel temasta bulunabilirler. Güvensiz insanlar, çocukların nasıl göründüğü hakkında yorum yapmak için uygunsuz kelimeler de kullanabilir. Ve güvensiz yabancılar bir çocuktan iyiliklerini isteyebilir veya kayıp bir köpek gibi bir şey aramasına yardımcı olmalarını isteyebilirler.

Senaryo örnekleri oluşturun

Çocuğunuzun insanlara hayır demenin uygun olduğunu bildiğinden emin olun. Çocuğunuzun kişiyi tanıyıp tanımadığı önemli değildir. İlk olarak, çocuğunuzun yabancılarla ilgili durumlarda neler yapabileceğini konuşun. Örneğin, buz pateni pistindeki yönetici çocuğunuzdan arabasına bir şey çıkarmasını isterse ne olur? Ardından, çocuğunuzun tanıyabileceği insanları da içeren durumları harekete geçirin ve rol oynayın. Başka bir deyişle, ya tanımadığınız bir komşu çocuğunuzu atıştırmak için davet ederse? Ya da bir akraba çocuğunuzdan “sarılmalar ve öpücükler” istiyorsa?

Çocukları bedenlerinin “patronu” yapın

Çocuklara kimsenin vücudunu rahatsız edecek şekilde dokunmasına izin vermemesi gerektiğini söylemek çok önemlidir. Bu özellikle plaj alanları için geçerlidir. Çocuğunuzun bir doktorla fiziksel muayenesi yapması gerekiyorsa, randevuya katılın ve doktordan ne yaptığını açıklamasını, çocuğunuza anlattıklarınıza daha fazla önem vermesini isteyin. Birçok çocuk doktoru her yıllık fizik muayenede çocukların bedenlerinin “patronu” olduklarını belirtmek için bir not yazacaktır. Yapmasalar bile, onlardan isteyebilirsiniz- ve mesajı evde aşılayabilirsiniz.

Korkutucu durumlar için basit adımlar verin

Çocuğunuzun rahatsız edici bir durum meydana geldiği anı atabileceği adımların bir listesini yapın. Çocuğunuz hiç garip hissediyorsa, aşağıdaki adımlar uygundur:

Adım 1: Yüksek sesle "HAYIR!" (Sürekli olarak “iç seslerini” kullanmaları söylenen çocuklar için bu doğal olmayabilir.)

Adım 2: Kaç. (Çocukların yetişkinlerden kaçmasına izin verilmeyebilir. Bunun ne kadar önemli olduğunu vurgulayın.)

3. Adım: Güvenilir bir yetişkin bulun. (Çocuğunuz halka açıksa ve sizi bulamıyorsa, çocuğunuzun yanında çocuk sahibi olan bir anne aramasını söyleyin.)

Sanal ortamlardaki yabancılar hakkında konuşun

Kişisel güvenlik, daha genç yaşlardan başlayarak çocuğunuzun dijital yaşamına da uzanır. Çocukların sanal ortamlar da olarak neyin uygun ve uygunsuz olduğunu, bazen de herhangi bir şeye izin vermeyebileceğini öğretmek önemlidir.

Teknolojinin söz konusu olduğu yerlerde sınırlar oluşturun ve aşılayın. Ve çocuğunuzu sanal yabancılara karşı nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Güvenlik konuşmasını devam ettirin

Kişisel güvenlik, çocuğunuzla bir kez ortaya çıkacak bir şey değildir. Düzenli, sakin tartışmaların bir parçası olması gerekiyor. Bu konuşmalara çocuğunuz çok gençken başlayın ve çocuğunuz büyüdükçe bu konu da ki fikir alışverişleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinin.

Önemli Çıkarımlar

  • Kişisel güvenlik hakkında erken yaşta, sık ve net bir şekilde konuşun.
  • Çocuğunuzla “güvenli” ve “güvensiz” insanlar ve durumlar hakkında açık bir diyalog sürdürün.
  • Bir yabancıdan gelen istenmeyen olaylar için çocuğunuzla örnek senaryolar üretin.

Kaynakça: https://www.understood.org/en/learning-thinking-differences/understanding-childs-challenges/talking-with-your-child/how-to-teach-child-personal-safety?_ul=1*1dh7ggk*domain_userid*YW1wLVlCU29jU0w5djJTLUJ3MWRqeFhpbFE.