Çocuğunuza Yeni Kelimeler Öğretmek İçin 8 Eğlenceli Yol

Çocuğunuza Yeni Kelimeler Öğretmek İçin 8 Eğlenceli Yol

Bir çocuğun okumayı öğrenebilmesi için, temel kelimeleri ve anlamlarını iyi ve kapsamlı bir şekilde bilmesi gerekir. Okul öncesi dönemde, çocuğun kelime hazinesini oluşturmanın ve erken okuma kavramlarını öğretmenin çok kolay yolları vardır.

Aslında, muhtemelen bunlardan birçoğunu günler veya haftalar boyunca fark etmeden yapıyorsunuz. Okul öncesi dönemde; çocuğunuza yüksek sesle okuyarak, tek taraflı konuşarak çocuğunuza kelimeleri ve ne anlama geldiklerini, nasıl aynı olduklarını, nasıl farklı olduklarını ve çok daha fazlasını söyleyebilmeleri için yardım edebilirsiniz.

Ebeveynler çocuklarının konuşma gecikmeleri olsa bile dil becerilerine yardımcı olabilirler. Ayrıca, ebeveynler çocukların zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için ne kadar çok çalışırsa, çocuk okula o kadar hazırlıklı olacaktır.

Otizm, konuşma apraksisi ve kekemelik gibi bozuklukları olan çocukların ebeveynleri önce bir dil ve konuşma terapistine danışmak isteyebilir. Genellikle, terapistler ifade edici ve alıcı dil becerilerini geliştirmek için etkili teknikler önerebilirler.

İşte; çocuğunuza yeni kelimeler öğretmenize yardımcı olacak, her gün yapabileceğiniz, kolay ve eğlenceli etkinlikler..

1) Kütüphanelerden Yararlanın.

Okul öncesi dönemde, çocuğunuzun kelime dağarcığı ve erken okuma becerilerini geliştirmeye başlaması için harika bir yer arıyorsanız, kütüphanelerden daha iyi bir yer yoktur. Araştırmalar, küçük çocuklarda kütüphane kullanımı ile okuryazarlık geliştirme becerileri arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Sadece birçok kitabın ve edebi kaynakların olduğu bir yerde vakit geçirmek, okul öncesi dönemde çocuğunuzun okuma konusunda rahat hissetmesine yardımcı olacak ve  çok yol kat etmesini sağlayacaktır.

Çocuk kütüphaneleri genellikle küçük çocuklar için eğlenceli ve ilgi çekici etkinliklere sahiptir ve bu da onları yeni kelimelere maruz bırakacak ve sosyalleşme fırsatı verecektir.

2) Kelimelerin Eş Anlamlılarını Kullanın

Çocuğunuzu yeni kelimelerle tanıştırmanın kolay bir yolu, sizin kullanmanızdır. Unutmayın, çocuğunuzun ilk ve en iyi rol modeli sizsiniz.

Bunu yapmanın bir yolu; çeşitli sözcüklerin eş anlamlılarını kullanmaktır. Eş anlamlılar genellikle aynı şeyi ifade eden kelimeler olsa da, çoğu zaman eş anlamlılık orijinal kelimeden daha açıklayıcıdır.

3) Alfabeyi Öğretin ve Güçlendirin

ABC şarkısını söylemek, çocuklarda alfabe bilgisini arttırır ve güçlendirir. Örneğin; okul öncesi dönemde çocuğunuzu uzun seyahatlerde, bekleme odalarında veya hatta beklerken oyalamak için harika bir yoldur.

Farklı harflerle başlayan nesneleri kullandığınız "Pikniğe Gidiyorum" veya "Alfabe Oyunu" gibi oyunları oynayabilirsiniz.

Ayrıca, çocuğunuz alfabe becerilerini geliştirmeye odaklanan çevrimiçi öğrenme oyunlarını da oynayabilir.

4) Açıklayıcı Kelimeleri Kullanın.

Çocuğunuzun kelime dağarcığını arttırma konusunda; her zaman daha fazla daha iyidir. Çocuğunuz gün içerisinde ne kadar çok duyarsa; o kadar çok şey öğrenir, duyduklarını alır ve sonunda kendi kullanmaya başlar.

Günlük konuşmalarda çeşitli tanımlayıcı kelimeler kullanmaya çalışın. Örneğin; bir kumaş desenini tarif ederken, "sıra dışı", "rahatlatıcı" veya "yaratıcı" gibi kelimeler kullanmayı deneyin. Bu kelimeler, bu dönemde çocuğunuzun anlaması için uygun olmayabilir, ancak bunları uygun bağlamda kullanarak, ileriki dönemler için daha anlaşılır hale getirebilirsiniz.

5) Etiketlendirin.

Eğer okul öncesi dönemde çocuğunuzun daha fazla kelime öğrenmesini istiyorsanız, bu işi kolaylaştırın. Kelimeleri sık sık söylemeye ek olarak gösterin.

Yaygın olarak kullanılan öğeleri adlandırmak için bir etiket makinesi kullanarak iyi bilinen kelimeleri temel bir şekilde kavramasını sağlayın. Böylece, kelimenin nasıl göründüğünü öğrenir.

6) Çocuğunuza Sıralamada Yardım Edin.

Okul öncesi dönemde; çocuğunuza kelimelerin nasıl sıralandıklarını ve sınıflandıklarını öğretmek, mantıklı düşünmelerine ve kelime haznelerini oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

Okul öncesinde çocukların yeni kelimeler öğrenmelerine yardımcı olmanın iyi bir yolu; duyduklarını almak ve onları görselleştirmelerine yardımcı olmaktır.  Resimli kartları kullanabilirsiniz veya bu etkinlik için dergilerdeki resimleri kesebilirsiniz.

7) Tekerlemeler Oluşturun ve Söyleyin.

Kafiyeli sözler oluşturmak sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çocuğunuzun farklı kelimelerin birbirleriyle nasıl ilişki kurabileceklerini düşünmesini sağlamanın kolay bir yoludur.

8) Birlikte Yüksek Sesle Okuyun.

Okul öncesi çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için harika bir yol olmasının yanı sıra, yüksek sesle okumak onları yeni kelimelere maruz bırakmanın harika bir yoludur.

Okul öncesi dönemdeki çocuğunuzun ilgisini çeken, ancak anlamalarının biraz üstünde olan kelimeleri kullanan kitapları seçin. Birlikte, sayfadaki diğer kelimeleri ve sayfa üzerinde olabilecek resimleri bağlamları kullanarak, ne anlama geldiklerini birlikte çalışabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, çocuğunuzun kelime haznesini arttırmak zor değildir, ancak okumaya başlarken mutlaka gereklidir.

Çocuğunuzu kütüphaneye götürmek veya evinizdeki eşyaları etiketlemek gibi bazı durumlarda ön hazırlık yapılması gerekir. Fakat çoğunlukla, çocuğunuzun yeni kelimeler öğrenmesine ve eklemesine yardımcı olmak, gündelik yaşamınızın yalnızca doğal bir parçasıdır.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/how-to-build-a-childs-vocabulary-2765147?_ga=2.189657320.2132699493.1552402640-794548039.1552402640