Çocuğunuzda Görülebilecek Astım Belirtileri

Çocuğunuzda Görülebilecek Astım Belirtileri

Çocukluk çağı astımı, sandığınızdan daha yaygındır. Amerika’daki Astım ve Alerji Vakfı’na göre, astım çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır. Astım, solunum yollarında şişliklere neden olan ve çocuğunuzun nefes almasını zorlaştıran uzun süreli bir solunum rahatsızlığıdır. Çocuğunuzda astım olup olmadığını nasıl anlarsınız? Belirtilere göz atın:

 

  • Nefes alma zorluğu,
  • Nefes esnasında çıkan hırıltı sesi,
  • Göğüste sıkılık,
  • Geceleri sıklıkla kötüleşen öksürük
  • Özellikle egzersiz veya oyunlarda yorgunluk

 

Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa veya nefes zorluğu çekiyorsa, en kısa sürede bir çocuk doktoru ile görüşmeniz önemlidir. Çocuğunuzun yaşadığı belirtileri tam ve eksiksiz olarak doktorunuza söylemeniz gerekir. Ailenizde astım öyküsü varsa bu, çocuğunuzun doktorunun bilmesi gereken bir şeydir.

Değerlendirme sırasında doktorunuz hem kalp hem de akciğerleri astım belirtileri için dinleyerek fiziksel bir muayene yapacak. Bazen, akciğer fonksiyonlarını test etmek için spirometre olarak bilinen bir test kullanılır (6 yaşın üzerindeki çocuklarda yaygındır). Bu test, akciğerlerde ne kadar hava bulunduğunu ve çocuğunuzun ne kadar nefes alabildiğini ölçmek için kullanılır. Çocuğunuzun sinüs enfeksiyonu gibi astım semptomlarını şiddetlendirebilecek diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için de başka testler yapılabilir.

Astım ciddidir ve bu sorunu kontrol altında tutmak için ilaç gerekir. Astımın tedavisi yoktur fakat doktorunuzun astım tedavisindeki hedefi astım ataklarının ciddiyetini ve sıklığını önlemektir. Ve çocuğunuzun doktorunun astımın semptomlarını azaltmak için yazabileceği ilaçlar da vardır.

Çocuğunuzun aldığı astım ilacı tipi, yaş dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Bebekler ve küçük çocuklarda, astım semptomlarını kontrol etmek için inhale steroidler gerektirebilir. Doz, çocuğunuzun yaşına bağlı olarak da değişecektir. Semptomları kontrol altına almak ve iltihaplanmayı azaltmak için her gün alınacak olan uzun süreli ilaçlar vardır. Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce, doktorunuz astım ilacını nasıl doğru kullanacağınız konusunda hem sizle hem de çocuğunuzla konuşacaktır.

Kaynakça: http://www.kidsandteenspc.com/blog/post/signs-your-child-may-have-asthma.html