Çocuğunuzda Güven ve Benlik Saygısını Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Çocuğunuzda Güven ve Benlik Saygısını Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Benlik saygısı çocukların ruhsal gelişiminde önemli bir rol oynar. Benlik saygısı yüksek olan çocuklar genellikle hayatlarında daha başarılı olurlar. Buna karşın, özgüveni düşük olan çocukların durumları ise oldukça zayıf olabilir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun benlik saygısı edinmesi ve bu benlik saygısının geliştirmesi büyük ölçüde sizin sorumluluğunuzdadır. Çocuğunuzun kendinden emin ve yetkin hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Benlik saygısı yüksek olan çocuklar, yeni aktiviteler denemeye heveslidirler. Başarısız olmak hoş bir durum olmasa da bu çocuklar, başarısızlık durumlarında tekrar denemek adına cesaretlerini koruyabildikleri bazı duygusal yeteneklere sahiptirler.

 

Benlik saygısı düşük çocukların durumu ise kritiktir ve hata yaparken pozitif olmakta zorluk çekerler. Bu, çocuğun tekrar denememesine veya bir sonraki başarı sağladığı olayı reddetmesine neden olabilir.

Çocuklar bazen hassas olabilir ya da oldukça sert olabilen bir akran grubunda bulunabilirler. Bu nedenle ebeveyn olarak, evde yaptığınız şeyler çok önemlidir. Çocuğunuzun, diğer çocukların baskısından kurtulmak için bir tampon görevi görebilecek sağlıklı bir özgüven rezervine sahip olması önemlidir.

Çocuğunuza, gelişmesi ve mutlu olması için en iyi şansı verin.

Çocuğunuzun kendini iyi hissetmesini sağlamak için aşağıdaki stratejileri kullanın:

1. Çocuğunuzu koşulsuz olarak sevin: Her çocuk, ne yaparsa yapsın ebeveynlerinin hala kendisini sevdiğine ve onun için orada olmaya devam edeceğine inanmalıdır.

2. Çocuğunuzun ulaşılabilir hedefler koymasına yardımcı olun: Özgüvene başarıdan daha faydalı olan çok az şey vardır. Ulaşılabilir hedeflerle çocuğunuzun başarıyı tecrübe etmesinin sağlayın. Bu hedefleri belirlemek için çocuğunuzla birlikte çalışın. Başarılması kolay olan hedeflerle başlayın. Çocuğunuzun başarı sağlamasıyla birlikte gelen güvenini arttırın.

3. Kalıcılığı teşvik etmek: Başarı ve kararlılık el ele gider. Çocuğunuzun ısrarcı kimliğini açığa çıkarmak için onu cesaretlendirin ve nasıl başarılı olunacağını gösterin.
Çocuğunuz zorlu bir mücadele gösterdiğinde ve pes etmediğinde onu övün. Çocuğunuza yardım etmenin bir yolu da iyi bir örnek olmaktır. Kararlı olmanın ne demek olduğunu ona kendiniz gösterin.

Çocuğunuza yardım etmenin bir yolu da iyi bir örnek olmaktır. Kararlı olmanın ne demek olduğunu ona kendiniz gösterin.

4. Çocuğunuza seçim şansı verin: Hayatınız üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmadığını hissettiğinizde kendinize saygılı olmak zorlaşır. Kendi kendini kontrol etme hissini sağlamak için çocuğunuza seçenekler verin. Bu, öğle yemeği için ona iki seçenek sunmak veya o gün hangi ayakkabıları giyeceğini seçmesine izin vermek kadar basit bir şey olabilir.

5. Vazgeçirmek bazen iyi fikirdir: Çocuğunuzu mükemmel olmaya zorlamayın ve kimsenin kazanamayacağı bir oyundan vazgeçirin. Çocuğunuz asla mükemmel olamayacağı fikrine kapılırsa öz saygısı azalacaktır.

Çocuğunuza çabaları ve ilerlemeleri için değer verdiğinizi gösterin. Bunlar, herkesin başarabileceği eylemlerdir.

6. Aşırı övmekten kaçının: Çocuğunuz övgülerinizin ne zaman aşırıya kaçtığını anlayabilir. Kendisi fark etme zamanı geldiğinde, ayrıca iyi bir çaba gösterdiği zamanlarda çocuğunuzu övün ama bunda aşırıya kaçmayın. Aşırı övgünün, çocuğun güçlendirilmesinden ziyade çocuğun güvenini sarstığı çeşitli araştırmalarda belirtilmiştir.

7. Çocuğunuza ettiğiniz iltifatı onun duymasını sağlayın: Bir çocuk, başka bir yetişkine onun hakkında övgüde bulunan ebeveynini duyduğunda, kendisine olan saygısı artar.

Çocuklarınız hep sizi izliyor. Bunu kendi avantajınız için kullanın.

Hiç şüphe yok ki, özgüveni yüksek olan bir çocuk daha mutlu ve kendinden daha emin olur. Çocuklarımız için en iyisini istiyoruz, bu nedenle çocuklarımızı bu yolda ilerletmeye yardımcı olmak bizim sorumluluğumuzdur.

Evde yaptıklarımızın çocuklarımızın geleceği üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Çocuğunuza kendisini sevmeyi ve kendisine inanmayı öğretin; çünkü yaşamları boyunca bunların faydalarından yararlanacaklar.
 

 

 

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/development/how-to-build-your-childs-confidence-and-self-esteem/#.XNhRrbvVLIU