Çocuğunuzdaki Dislektik Sorunları Düzeltmenin Yolları

Çocuğunuzdaki Dislektik Sorunları Düzeltmenin Yolları

Çocuğunuzdaki Dislektik Sorunları Düzeltmenin Yolları
 

Disleksi, okul yıllarında çocukların uğraştıkları oldukça sinir bozucu ve kafa karıştırıcı bir durumdur. Çocuklar, ebeveynleri tarafından katılaştırılmaması gereken bazı güven sorunlarını geliştirebilirler. Ebeveynin işi, çocuğun yanlış yaptığı şeyi vurgulamak yerine elinden gelenin en iyisini yapmasına teşvik etmektir.

Bununla birlikte, küçük şeyleri gereksizce büyütmeyin. Kolayca tamamlamalarını beklediğiniz önemli görevler için endişelenmeyin, boyama becerilerine değil de, okuma ve heceleme becerilerine odaklanmanız gerekmektedir. Bırakmanız gereken görevlere örnek olarak kalem işaretlerini tamamen silmek, makasları doğru kullanmak ve çizgilerin dışına taşırmadan boyamak verilebilir.

Bu görevler ilkokulda önemli gibi görünebilir, ancak gerçek dünyada çok fazla önemli olmayacaklarını biliyorsunuz ve bu becerilere ihtiyaç duyduklarında bunu mutlaka anlayacaklar. Büyük olasılıkla, çocuğunuzu ortalama bir öğrenciden daha fazla düzeltiyorsunuzdur; bu yüzden onu talimatlarla boğmamaya dikkat edin.

Bununla birlikte, düzeltmeleri yapma şekliniz çocuğunuzun eğitim kariyeri için çok önemlidir. Kullanmanız gerektiğini düşündüğünüz ifadeler için bazı yararlı yedekler.
 

  • “Bu oldukça kolay” -> “Bunu yapabileceğini biliyordum”
  • “Bir araya getir ve sadece yapmayı öğren” —-> “Bir ara verelim ve birkaç dakika sonra tekrar deneyelim”
  • “Kendin uygulamıyorsun” —-> “Sürecini bana açıklayabilir misin?”
  • “Daha çok denemen gerekiyor” —-> “Acele etmene gerek yok, çabanla gurur duyuyorum”
  • “Bunu dün biliyordun” —-> “Bunu dün nasıl yaptığımızı düşünelim”

Kötü bir niyetle konuşmasanızda, ev ödevlerinde çocuğunuza yardım ederken ona nasıl konuştuğunuz konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Ertesi gün söylediklerinizi unutabilirsiniz, ancak çocuğunuz muhtemelen bu söylediğinizi bir sonraki görevine de götürecektir.

Kaynakça: https://www.lexercise.com/blog/positive-ways-to-correct-child