Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz Kolay Ev İşleri İçin İpuçları

Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz Kolay Ev İşleri İçin İpuçları

Evdeki ufak tefek işleri çocuğunuzla beraber yapmak mı istiyorsunuz? Pek çok ebeveyn, çocuklarına sorumlu olmayı öğretmenin yollarını arıyor ve bunun için de ev işlerinde onlara da rol vermek oldukça iyi bir fikir. İşte size okul çağındaki çocukların yapılabileceği ev işleri ve bazı öneriler:

Ödüller
Çocuğunuza yatağını düzeltmesi için para ödemenize gerek yoktur ancak psikologlar bir ödül sisteminin veya olumlu bir pekiştirmenin, çocuğunuzu kendi işlerini yapma doğrultusunda motive ettiğini söylüyorlar. Ödüller bir yere gitme, birlikte bir şey yapma, televizyon izleme, oyun oynama veya internette zaman geçirme vb. aktiviteler olabilir. Psikologlar çocukların ödül kazanmak için ev işlerini yapmalarının, yapmadıkları için ceza almaktan daha çok işe yaradığını söylüyor.

 

Hangi Görevler Uygun?
İlkokul dönemi, anasınıfı ile beşinci sınıf arasındaki dönemdir. Bu yaşlar ve sonrası için uygun görevler aşağıda listelenmiştir. Aşağıdaki görevlerin birbirlerinin yerine kullanılması değil, birbirlerinin üzerine inşa edilmesi önerilir.

Anaokulu (5-6 yaş)
Bu yaştaki çocuklar basit işleri yapabilirler. Ayrıca, ev işlerinde ilk defa görev alacak büyük çocuklar için de bu basit işlerle başlayabilirsiniz. İşte bazı görevler:

Evcil hayvan bakımı
Bitkileri sulamak

Birinci Sınıf (6-7 yaş)

Yerleri süpürmek
Evdeki çöplerin boşaltılması
Banyo veya mutfak lavabosu yıkama

İkinci ve Üçüncü Sınıf (7-9 yaş)

Küçük bir odayı süpürmek
Masayı hazırlamak
Masayı temizlemek
Bulaşık makinesinin doldurulması ve boşaltılması
 

 

{!GALLERY}