Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz Kolay Ev İşleri İçin İpuçları

Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz Kolay Ev İşleri İçin İpuçları

Evdeki ufak tefek işleri çocuğunuzla beraber yapmak mı istiyorsunuz? Pek çok ebeveyn, çocuklarına sorumlu olmayı öğretmenin yollarını arıyor ve bunun için de ev işlerinde onlara da rol vermek oldukça iyi bir fikir. İşte size okul çağındaki çocukların yapılabileceği ev işleri ve bazı öneriler:

Ödüller
 

Çocuğunuza yatağını düzeltmesi için para ödemenize gerek yoktur ancak psikologlar bir ödül sisteminin veya olumlu bir pekiştirmenin, çocuğunuzu kendi işlerini yapma doğrultusunda motive ettiğini söylüyorlar. Ödüller bir yere gitme, birlikte bir şey yapma, televizyon izleme, oyun oynama veya internette zaman geçirme vb. aktiviteler olabilir. Psikologlar çocukların ödül kazanmak için ev işlerini yapmalarının, yapmadıkları için ceza almaktan daha çok işe yaradığını söylüyor.

Hangi Görevler Uygun?

İlkokul dönemi, anasınıfı ile beşinci sınıf arasındaki dönemdir. Bu yaşlar ve sonrası için uygun görevler aşağıda listelenmiştir. Aşağıdaki görevlerin birbirlerinin yerine kullanılması değil, birbirlerinin üzerine inşa edilmesi önerilir.

Anaokulu (5-6 yaş)

Bu yaştaki çocuklar basit işleri yapabilirler. Ayrıca, ev işlerinde ilk defa görev alacak büyük çocuklar için de bu basit işlerle başlayabilirsiniz. İşte bazı görevler:

Evcil hayvan bakımı

Bitkileri sulamak

Birinci Sınıf (6-7 yaş)

Yerleri süpürmek

Evdeki çöplerin boşaltılması

Banyo veya mutfak lavabosu yıkama

İkinci ve Üçüncü Sınıf (7-9 yaş)

Küçük bir odayı süpürmek

Masayı hazırlamak

Masayı temizlemek

Bulaşık makinesinin doldurulması ve boşaltılması

Dördüncü Sınıf (9-10 yaş)

Çöpleri atmak

Evcil hayvanı dışarı çıkarmak

Akşam yemeğinin bir kısmını hazırlamak (salata vs.)

Araba yıkamak

Beşinci Sınıf (10-11 yaş)

Akşam yemeği hazırlamak

Çamaşır yıkanmasına yardım

Birkaç oda temizlemek

Ebeveynlere yardım etmek

Çocuğunuzun ev işleri fikrine alışması için bu görevler size yardımcı olabilir. Çocuğunuz organize olmayı seviyorsa ve görevleri yerine getirmekten memnunsa, kontrol edebileceği bazı listeler vermek ona yardımcı olabilir.

Rekabet etmeyi seven çocuk zaman alabilecek işlerle uğraşabilir. Örneğin, belirli bir işin onu ne kadar meşgul edeceğini ve bu işin daha sonraki seferlerde yine aynı zamanı alıp almayacağını görebilir.

Ayrıca çocuğunuzdan ev işleri listesi hazırlamak için de yardım isteyebilirsiniz. Listeyi resimleyebilir veya dergilerden kesitler ile süsleyebilirsiniz. Çocuğunuz işleri düşünür ve iş listesini oluşturmak için size katılırsa, bu listede bulunan görevleri yapmak için daha da motive olacaktır.

Kaynakça
: https://childdevelopmentinfo.com/development/easy-chore-ideas-for-elementary-school-kids/#.XN7XQ7vVLIV

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94