Çocuğunuzla Hayal Kırıklığı Olmadan İletişim Kurabilmeniz İçin İpuçları

Çocuğunuzla Hayal Kırıklığı Olmadan İletişim Kurabilmeniz İçin İpuçları

Bu konuyla ilgili bir soru yok ve bu konuyu düşünüp suçlu hissetmek için bir neden de yok. Yeni yürümeye başlayan bir çocukla iletişim kurmak hayal kırıklığına sebep olabilir. Her ebeveyn, birçok küçük çocuk gibi bir noktada bu hayal kırıklığını hissedebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ne istediklerinin farkındadırlar, ancak genellikle bu isteklerini ebeveynlerine iletmekte zorlanırlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar yeni kelimelere maruz kaldıklarında her gün dili öğrenirler ve bununla birlikte kelime dağarcıkları büyür.

Bu hızlı dil gelişimi sırasında, dili desteklemek ve teşvik etmek için birkaç ipucu vardır, aynı zamanda İKİ iletişim ortağı için de hayal kırıklığını azaltır.

Çocuğunuzla Hayal Kırıklığı Olmadan İletişim Kurabilmeniz İçin İpuçları:

 

Talebi azaltın:

Bir çocuk isteklerini ve ihtiyaçlarını açıklamaya çalışırken, seçimlerini sözlü ifade etme konusunda baskılı hissedebilir veya konuşmak istemeyebilir. Eğer bir ebeveyn sözlü bir yanıt alamıyorsa, talebi azaltmayı deneyebilir. Çocuk kendisine sorulanla uyumlu olduğu sürece, alternatif olarak jestleri kullanın.

Düzenleme:

Bir çocuk ebeveynine kendini sözlü olarak ifade etmeye çalıştığında, kelimeler sıklıkla bozulabilir veya heceler eksik olabilir ve bu da olgunlaşmamış konuşmaya neden olabilir. Bu, küçük çocuklarda beklenir, ancak ebeveynler düzenlemeyi teşvik edebilir. Örneğin, bir çocuk “kapı” demeye çalışırsa, bunun yerine “kap” derse, ebeveynler çocuklarını “Evet, kapıyı açalım!” diyerek denedikleri için övebilirler.

Model:

Çocuklar anlamlı bir dil edindiklerinde, ebeveynler gün boyunca uygun istekleri ve sözel dönüşleri modellemelidirler. Oyun sırasında, ebeveynler çocukları sıra almayı ve -eylem başlatmayı teşvik etmek için model olabilirler.

Seçenekler sunun:

Seçenekler sunmak, iletişim sırasında yeni yürümeye başlayan çocuk için hayal kırıklığını sınırlamaya yardımcı olabilir. Eğer seçimler sonlu ise, küçük çocuklar kelimeleri almak için büyüyen – ancak bazen yetersiz kalan- kelime dağarcığını aramak zorunda kalmazlar. Örneğin, elma veya muz teklif edilirse, bebekler istedikleri kararı vermek için bağımsız olduklarını hissedeceklerdir. Eşzamanlı olarak, ebeveynler küçük çocuklarının ne istediklerini de hızlı ve verimli bir şekilde öğrenebilirler.

Hareket:

Dil talepleri yerine getirilirken, süreç hem ebeveynler hem de çocuklar için sinir bozucu olabilir. Eğer yeni yürümeye başlayan çocuk amcasına “merhaba” demek ya da ona sarılmak istemiyorsa, uzaktan bir selamlaşma hareketi deneyin. Bu hareketler hala kasıtlı iletişimdir ama hala sosyal gelişimi teşvik eder. Bir dahaki sefere sosyalleşmeyi ve daha fazla sözelleştirmeyi teşvik edin.

Bu ipuçları hem ebeveynler hem de çocuklar için hayal kırıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Ebeveynler, yeni yürümeye başlayan çocuklarının iletişim kurarken kullandıkları ifadelerin % 50’sinin anlaşılmadığını fark ederlerse, bir dil ve konuşma terapisti yardımcı olabilir. Dil ve konuşma terapistleri küçük çocukların isteklerini ve ihtiyaçlarını ifade etmelerini kolaylaştırma konusunda yardımcı olabilirler.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/frustration-free-communication-with-your-toddler/