Çocuğunuzla Kazanmak ve Kaybetmek Hakkında Konuşmak

Çocuğunuzla Kazanmak ve Kaybetmek Hakkında Konuşmak

İşler her zaman planlandığı gibi gitmezse, çocuklarınızın bunda büyük bir sorun olmadığını anlamalarına nasıl yardımcı oluyorsunuz? Onlara kazanmayı ve kaybetmeyi kabul etmenin yollarını öğretmek, başlamak için harika bir yoldur.

Masa oyunlarından rekabet edebilecekleri sporlara kadar, çocuğunuzun yaşamı boyunca kazanma ve kaybetme durumu birçok kez ortaya çıkacaktır. Bu önemli erken oyun deneyimleri, duygularımızı nasıl işleyeceğimizi öğrenmemize yardımcı olur. Çocuğunuzun duygularını nasıl tanıyacağını ve başkalarına karşı nasıl tepki vereceğini öğrenmesi, daha zor zamanlarda sosyalleşmesi ve hayatın tadını nasıl çıkaracağını öğrenmesi için önemli bir yaşam becerisidir. Bir oyunu kaybetmek veya bir yarışta sonuncu olmak küçük bir şey gibi görünebilir, ancak bir çocuk için zor bir an olabilir.

 

Çocuklar tüm duygularını ifade etme veya bazı duyguları anlama yeteneğine sahip değillerdir. Ağlayabilirler, sinirlenebilirler veya evin etrafında koşarak “Kazandım, kazandım!” diye bağırabilirler. Bu öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Sonunda da farklı durumlarda kazanma ve kaybetme tepkilerini geliştirmeleri gerekir ancak bu sizden yardım almadan olmayacaktır.

Çocuğunuzun kazanma ve kaybetme konusundaki duygularını nasıl işlemesi gerektiğini öğrenmesine yardımcı olacak bu kolay ipuçlarını deneyin:

Konuşun: Arkadaşlarıyla oyun oynamaya başlamadan önce çocuğunuzla farklı senaryolar hakkında konuşun. Oyunu kaybederlerse, nasıl hissedecekler? Arkadaşları nasıl hissedecek? Kazanmak istemelerine rağmen, nasıl devam edebildiklerini, yeni bir oyunu nasıl oynayabileceklerini ve belki bir sonrakini nasıl kazanabileceklerini açıklayın. Ne olabileceği hakkında konuşmak onlara yardımcı olur.

Çocuğunuzun çabasını övün: Çocuğunuza, bir etkinliğe harcadığı çaba için kazanıp kazanmadığına bakmaksızın ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyin. Kaybetmiş olsalar bile, onlara neden gurur duyduğunuzu açıklayın. Sonuç yerine çabalarını övün.

Kazanma pratiği yapın: Çocuklarınızla kaybettiklerinde nasıl tepki vermeleri gerektiği hakkında konuşacağınız gibi, kazandıkları zaman doğru tepki verme hakkında da konuşmanız gerekir. Her zaman “iyi oyun” diyebileceklerini ve arkadaşlarını tebrik edebilmeleri gerektiğini açıklayın. Kazanma pratiği yapmak, çocuğunuzun kaybettiği anda duygularını işlemede daha iyi olmasına yardımcı olacaktır çünkü her iki senaryo da, önemli bir yürütme işlevi olan duygusal kontrolün kullanılmasını gerektirir.

Çocuklar “iyi sportmenlik” veya “empati” kelimelerinin ne anlama geldiğini anlamamış olsalar bile, sözlerinin ve eylemlerinin başkalarını nasıl hissettirdiğini anlayabilirler. Çocuklar okuldayken spordan sanata kadar her alanla meşgullerdir. Akranlarıyla ister istemez rekabete gireceklerdir. Bu nedenle, her zaman kazanamayabileceklerini ancak her durumdan en iyi şekilde yararlanabileceklerini açıklamak çok önemlidir. Bu, her yaştan çocuklar için çok değerli bir yaşam dersidir. Onlara kazanmayı ve kaybetmeyi nasıl kabul edeceklerini öğreterek, hissettikleri baskının bir kısmının kaybolmasını sağlarsınız.

Kaynakça: https://pathways.org/blog/talking-child-winning-losing/