Çocuğunuzla Konuşmak için 7 İpucu

Çocuğunuzla Konuşmak için 7 İpucu

Uzmanlar, kekemeliği olan  çocukların çoğunun akıcılığını teşvik edecek orandakonuşmaya zaman ayırmasının fayda sağladığı konusunda hemfikir. Bu kurallar, çocuğun etrafındaki yetişkinlerin çocuğun akıcılığını arttırmaya yardımcı olabileceği çeşitli yolları kapsıyor.

1. Hızını azaltın.Çocuğunuzla telaşsız bir şekilde konuşun ve sık sık duraklayın. Siz konuşmaya başlamadan önce çocuğunuzun konuşması bittikten sonra birkaç saniye bekleyin. Kendi rahat konuşma şekliniz, “yavaşlamak” veya “yavaşça” tekrar denemek gibi herhangi bir tavsiyeden çok daha etkili olacaktır. Bazı çocuklar için, rahat bir yaşam temposu sunmak da faydalıdır.

2. Tam dinleme.Çocuğunuza bölünmemiş dikkatinizi verdiğiniz ve gerçekten dinlediğiniz süreleri artırmaya çalışın. Bu, konuştuğunda her şeyi bırakmak anlamına gelmiyor.

3. Soru sormak. Soru sormak hayatın normal bir parçasıdır  ama birbiri ardına soru sormamaya da çalışın. Bazen çocuğunuzun söylediklerini yorumlamak ve beklemek daha yararlı olacaktır.

4. Sıra Alma.Ailenin bütün üyelerine onlarla sırayla konuşarak ve onları dinleyerek yardımcı olun. Çocuklar daha az kesinti olduğunda konuşmayı çok daha kolay buluyorlar.

5. Güven oluşturmak.Güven oluşturmak için açıklayıcı övgü kullanın. Örneğin, “Oyuncaklarını alma şeklini beğendim. Bu harika demek yerine “Çok yardımcı oluyorsun.’’gibi. Atletik başarılarını, düzenli, bağımsız veya planlı olma davranışlarını da övün.

6. Özel zamanlar. Çocuğunuza her gün kesintisiz ona dikkat kesilebileceğiniz düzenli birkaç dakika ayırın. Bu zamanlarda TV, iPad veya telefon kullanmayın. Bu, küçük çocuklar için güven oluşturucu olabilir. Günde en az beş dakika bir fark yaratabilir.

7. Normal kurallar geçerlidir.Kekemeliği olan çocuğunuzu da kardeşleri gibi da aynı  şekilde disipline edin.

Kaynakça: https://www.stutteringhelp.org/7-tips-talking-your-child-0